لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

وضعیت آزادی مطبوعات درسال ۲۰۰۹


کنفرانس مطبوعاتی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده
کنفرانس مطبوعاتی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است خبرنگاران در افشای سوء استفاده از قدرت در میان رهبران، نقش غیرقابل انکاری بازی می کنند.

هیلاری کلینتون، وزیرامورخارجه ایالات متحده می گوید آزادی مطبوعات اصل بنیادین حقوق بشر است و دموکراسی نه تنها دربرگزاری انتخابات و گزینش رهبران کشور، بلکه درحق فعالیت شهروندان و مطبوعات آزاد درجامعه تجلی می یابد.

کمیته محافظت از خبرنگاران، شجاعت چهار روزنامه نگار که درسال ۲۰۰۹ با زندان، تهدیدهای خشونت آمیز و سانسور مواجه بوده اند را ستوده است.

مصطفی حاجی عبدینور، خبرنگارسومالی تبار رادیو «سیمبا»، درسال ۲۰۰۹، شاهد کشته شدن شش تن ازهمکاران خود درخیابان های موگادیشو بود. با وجود این که آقای عبدینور بارها به مرگ تهدید شد، اما به ایفای وظیفه گزارشگری خود ادامه داد.

نزیهه راجیبا، سردبیر«کلمه»، مجله خبری اینترنتی مستقل در تونس است که از سوی دولت مسدود شده است. خانم راجیبا ممکن بود به دلیل چاپ مقاله ای که دولت را به طراحی هک کردن آرشیوهای کلمه متهم کرده بود، به سه سال زندان محکوم شود.

عین الله فتح اللهیف، روزنامه نگاراهل آذربایجان هم اکنون دوره محکومیت هشت ساله خود را درزندان سپری می کند. وی به اتهام تحقیق پیرامون قتل المارحسین اف، همکارخود که از نقش دولت این قتل پرده برداشته بود، به زندان محکوم شد.

جی اس تیسیاناگام، سردبیراوتریچ اس ال، یک تارنمای خبری و نویسنده ستون ساندی تایمزانگلیسی درسری لانکا درپی تحقیق پیرامون بازداشت همکارش، به بیست سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG