لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

يکصدمين سال بزرگداشت روز جهانی زن از ديدگاه روزنامه های جهان


يکصدمين سال بزرگداشت روز جهانی زن از ديدگاه روزنامه های جهان
يکصدمين سال بزرگداشت روز جهانی زن از ديدگاه روزنامه های جهان

يکصدمين سال بزرگداشت روز جهانی زن از ديدگاه روزنامه های جهان

روزنامه انگليسی گاردين نوشته است يکصد سال پيش جنبش زنان کارگر برای احقاق حقوق خود حرکتی متعلق به طبقه کارگر بود که پايه گذار «روز جهانی زن» شد. بعدها نقش اين روز به بزرگداشت استقلال زنان تغيير مسير داد. و در قرن حاضر، زنان دوش به دوش مردان و گاه پيشاپيش آنها، حرکت های انقلابی را در کشورهای خاورميانه به پيش می برند. حضور زنان در ميدان تحرير قاهره نشان داد که زنان می توانند دنيا را عوض کنند.

واشنگتن پست از همکاری گروه بين المللی سرمايه گذاری و بانکداری گلدمن سکس با وزارت خارجه آمريکا برای ارائه دوره های مقدماتی آموزش فعاليت های تجاری و مديريت بازرگانی برای زنان در بيست کشور جهان خبر می دهد. هدف از اين طرح - که همزمان با روز جهانی زن اعلام شد - آگاهی دادن به زنان شاغل در کشورهای رو به رشد است تا بتوانند به رشد اقتصاد در جوامع خود کمک کنند.

روزنامه لوموند در مقاله ای با عنوان آزادی، برابری، فمينيسم - که تغيير يافته شعار انقلاب کبير فرانسه است - می نويسد تاريخ همواره ورزش را با معيارهای مردانه سنجيده و برابر دانسته است؛ اما صدمين سال بزرگداشت روز جهانی زن فرصت مناسبی است برای آن که ورزش را نيز، همچون ديگر مقولات، عرصه برابری زن و مرد بدانيم.

روزنامه کانادايی گلوب اند ميل نوشته است صدسال از اعلام روزی برای بزرگداشت زنان می گذرد؛ اما اکثريتی خاموش از زنان در جهان هستند که نام روز جهانی زن به گوششان نخورده؛ وهنوز برای آزادی های بنيادين خود تلاش و تقلا می کنند.

اينترنشنال هرالد تريبيون از تلاش زنان مناطق قبيله نشين پاکستان برای پشت سر گذاشتن نقش های سنتی و حضور در صحنه های کار، تحصيل و سياست خبر می دهد.

هافينگتن پست، مقاله ای از کوئين نور، را منتشر کرده است که در آن ملکه اردن می نويسد زنان سراپا پوشيده و گمنام در کشورهای عرب نقش مهمی در قيام های آزادی خواهانه ماههای اخير ايفا کرده اند؛ و جا دارد که جايگاه راستين خود را در جامعه، برابر با مردان به دست آورند.

XS
SM
MD
LG