لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

مطبوعات: بازگشت مقتدا صدر به عراق برای آمريکا چه معنايی دارد؟


مطبوعات: بازگشت مقتدا صدر به عراق برای آمريکا چه معنايی دارد؟
مطبوعات: بازگشت مقتدا صدر به عراق برای آمريکا چه معنايی دارد؟

روزنامه گاردين در تحليل وضعيت کنونی عراق از فرار سال ۲۰۰۷ مقتدا صدر روحانی تندروی عراقی به ايران و بازگشت اخير وی به کشور خود تحت عنوان «عقب نشينی تاکتيکی و پيروزی استراتژيک» نام برده است.

اين روزنامه می نويسد سه سال پيش در اوج عمليات نيروهای آمريکايی عليه شورشيان طرفدار مقتدا صدر، وی از آن کشور گريخت و به دامن حمايت رهبران جمهوری اسلامی پناه برد. اکنون، مقتدا صدر در شرايطی به عراق بازگشته است که نيروهای آمريکايی آن کشور را ترک می کنند، و طرفداران وی با ۳۹ کرسی مجلس، در دولت ائتلافی عراق حضوری قوی دارند.

به نوشته گاردين، بازگشت اين رهبر تندرو به صحنه سياست عراق به معنی بازگشت خشونت يا فاصله گرفتن هرچه بيشتر از ليبراليسم است. اين که آيا دولت بغداد دستاوردهای سال های حضور آمريکا را يکی يکی برباد می دهد و بار ديگر به دامان خشونت يا دولتی خودکامه خواهد افتاد يا نه، امری است که دولت پرزيدنت اوباما تآثير گذاری بر آن را بس دشوار خواهد يافت.

در رويدادی ديگر فايننشال تايمز می نويسد تجارت پرمنفعت پارچه چادری مشکی در ايران مشمول تحريم های بين المللی عليه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی می شود. اين روزنامه می نويسد تجار ايرانی هر سال با واردات و فروش حدود شصت ميليون متر مربع پارچه چادری مشکی از کشورهای کره جنوبی، ژاپن و چين، سود کلانی به جيب می زنند و بعضی از زنان حاضرند معادل هزينه يک ماه خانواده خود را صرف خريد يک چادر کنند. اما با ادامه تحريم ها، ممکن است در آينده شاهد گرايش متفاوتی در لباس و ظاهر زنان ايران باشيم.

XS
SM
MD
LG