لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۳

سوريه، عراق و ليبی در مطبوعات آمريکا


سوريه، عراق و ليبی در مطبوعات آمريکا
سوريه، عراق و ليبی در مطبوعات آمريکا

مسایل سوريه، عراق و ليبی سرمقاله ها و خبرهای بين المللی روزنامه های آمريکايی را به خود اختصاص داده است. گمانه زنی در خصوص آينده تحولات منطقه ای و نيز سياست آمريکا در اين خصوص از مسائل مورد توجه اين روزنامه هاست.

«انزوای سوريه» عنوان سرمقاله نيويوک تايمز است. اين روزنامه می نويسد با ادامه کشتارها توسط دمشق، بشار اسد نه تنها از سوی کشورهای غربی، بلکه از سوی نزديکترين متحدانش به انزوا کشيده می شود. نيويورک تايمز می نويسد کشورهای نزديک به سوريه نگران هستند خشونت های دولتی در سوريه به يک جنگ داخلی تمام عيار ميان شيعيان علوی و اکثريت سنی آن کشور تبديل شود و به نا آرامی در منطقه بينجامد. نيويورک تايمز می نویسد با وجود افزايش انزوای سوريه، تاکنون کشورهايی همچون روسيه و چين و هند از تحريم ها عليه سوريه حمايت نکرده اند.

اياد علاوی، رهبر ائتلاف العراقيه و نخست وزير پیشین عراق، در يادداشتی در روزنامه واشنگتن پست به مشکلات امنيتی و سياسی عراق پرداخته و نسبت به سو استفاده نوری المالکی، نخست وزير عراق، از قدرت هشدار داده است. آقای علاوی می نويسد ادامه حضور نيروهای آمريکايی پس از پايان سال جاری ميلادی در عراق شايد ضروری باشد اما اقدام اضطراری، برگزاری انتخابات آزاد بدون دخالت های خارجی و نيز تضمين نظام قضايی مستقل در عراق است. اياد علاوی هشدار می دهد شکست نظام دموکراتيک در عراق به معنی شکست آمريکا در پيگيری تمامی سياست هايش در خاورميانه خواهد بود.

فؤاد عجمی، استاد دانشگاه استنفورد، طی يادداشتی در وال استريت جورنال به مقايسه تحولات ليبی با رويدادهای عراق در زمان سقوط صدام حسين پرداخته است. آقای عجمی می نويسد مردم ليبی در مقايسه با عراقی ها خوش شانس تر هستند زيرا ليبی از سويی مشکلات مرزی عراق را ندارد و همسايگانش نظر مساعدی به نظام سياسی تازه تاسيس در آن کشور خواهند داشت و از سوی ديگر ليبی با مشکل جنگ مذهبی شيعه و سنی که عراق شاهدش بوده، مواجه نيست. يادداشت نويس وال استريت جورنال که خود از مدافعان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ بود می افزايد هم اکنون دولت انتقالی ليبی با آگاهی از تجربه عراق، تلاش خواهد کرد تا آن اشتباهات را تکرار نکند.

کاريکاتوريست روزنامه يو.اس.ای تودی بشار اسد را با چماقی در دست به تصوير کشيده است. در اين تصوير اسد به يک کاريکاتوريست حمله کرده چون آن هنرمند، رييس جمهوری سوريه را به عنوان فردی جنايتکار و احمق به تصوير می کشد. اين کاريکاتور بر اساس خبر مربوط به حمله لباس شخصی ها به علی فرزات و شکستن دستان او به تصوير درآمده است. آقای فرزات در کاريکاتوری، بشار اسد را با معمر قذافی مقايسه کرده بود.

XS
SM
MD
LG