لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۲

مطبوعات ارتباط جمهوری اسلامی با القاعده را مورد بررسی قرار می دهند


مطبوعات ارتباط جمهوری اسلامی با القاعده را مورد بررسی قرار می دهند
مطبوعات ارتباط جمهوری اسلامی با القاعده را مورد بررسی قرار می دهند

همکاری مخفيانه جمهوری اسلامی با فعالان شبکه تروريستی القاعده و کمک تهران به تبديل ايران به راه انتقال پول و تروريست به افغانستان و پاکستان، در روزنامه های آمريکا بازتاب بسيار گسترده ای داشته اشت.

نيويورک تايمزمی نويسد وزارت خزانه داری آمريکا رسما تهران را به کمک به القاعده متهم کرده و گفته است حکومت ايران با گروه تروريستی القاعده توافق کرده است ايران مسير عبور تروريست ها و پول برای شبکه در افغانستان، پاکستان و کشورهای عرب خليج فارس باشد. ديويد کوهن، قائم مقام خزانه داری، گفته است عبدالعزيز خليل شهروند سوريه و چهره مهم القاعده به موجب توافقی دو طرفه با حکومت، در تهران مستقر و به فعاليت مشغول است. ديويد کوهن گفته است با افشای اسناد همکاری تهران با القاعده جنبه ديگری از فعاليت تروريستی جمهور ی اسلامی آشکار می شود.

وال استريت جورنال از قول عليرضا ميريوسفی، مقام ايرانی درهيات نمايندگی کشور درسازمان ملل متحد، اين اتهام را بی پايه خوانده و گفته است ايران خود قربانی تروريسم است.

واشنگتن پست با اشاره به افشای سند همکاری تهران با القاعده می نويسد باآنکه القاعده درپی کشته شدن بن لادن ضعيف شده، رسيدن پول و افراد از مسير ايران می تواند بارديگر اين گروه را به ادامه فعاليت تشويق کند. اين روزنامه اضافه می کند ديويد پترائوس، رييس سازمان سيا، پيشتر از همکاری جمهوری اسلامی با القاعده خبر داده و به کنگره آمريکا گفته بود ايران به کانون کمک به شبکه تروريستی تبديل شده و هسته های شبکه درمنطقه از راه ايران با رهبران خود تماس برقرار می کنند.

واشنگتن تايمز از تلاش تهران برای نزديک شدن با مصر در دوران پس از مبارک خبر داده و می نويسد ژنرال مصری، محمد العصار در سخنانی درواشنگتن هشدار داده و گفته است اکنون دولت موقت تلاش دارد جلو نفوذ ايران در مصر را بگيرد اما وقتی دولت منتخب برسرکار بيايد هرنوع احتمالی ممکن است.

XS
SM
MD
LG