لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۵

واشنگتن پست: کشتی اسد درحال غرق شدن است


واشنگتن پست: کشتی اسد درحال غرق شدن است
واشنگتن پست: کشتی اسد درحال غرق شدن است

بحران رو به گسترش در سوريه، پيشروی نيروهای مخالف قذافی، و تلاش نظاميان مصر درمحدود کردن آزادی رسانه ها از جمله مطالب مربوط به خاورميانه است که در روزنامه های انگليسی زبان به آنها پرداخته شده است.

کشتی اسد درحال غرق شدن، عنوان مقاله ديويد ايگنيشس درواشنگتن پست است. نويسنده با اشاره به موج رو به گسترش بهار عرب، تغيير سياست دولت اوباما و روی آوردن به تغيير رژيم درسوريه می نويسد مساله استراتژی درسوريه ازآن رو برای آمريکا بيشتر اهميت پيدا می کند که اسد متحد نزديک حکومت ايران است. و در گزارش تازه کاخ سفيد به کمک ۵ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلاری حکومت ايران به رژيم اسد اشاره شده است که پس از سقوط رژيم اسد نوبت به ايران می رسد. درکاخ سفيد اين روزها از گذار سريع و آرام به دوران پس از اسد سخن گفته می شود.

وال استريت جورنال از پيشروی نيروهای مخالف قذافی به سوی پايگاه های عمده او خبر داده و می نويسد در ۱۰۰ کيلومتری جنوب ترابلس پايتخت يک جبهه تازه عليه نيروهای وفادار به قذافی گشوده شده و حلقه محاصره قذافی درمصراته، زليتان، سِبها وبريقه تنگ تر می شود.

نيويورک تايمز مساله تدارکات، هماهنگی ورقابت ميان مخالفان قذافی را از جمله مشکلات تازه آنها قلمداد کرده و می نويسد جنگ شش ماهه در ليبی اکنون به منطقه کوهستانی کشور کشيده شده و دسته های کوچک جنگجو همچنان با معضل نبود هماهنگی و کمی تدارکات دست به گريبانند.

گاردين به دوران پس از حسنی مبارک در مصر اشاره ای دارد و از نشانه های ايجاد مشکلات برای رسانه های آزاد در اين کشورخبر می دهد. يک فعال رسانه ای مصر به گاردين گفته است شورای نظامی حاکم بر مصر در فرمان ماه مارس خود ازهمه رسانه ها خواسته است چيزی درباره نيروهای مسلح و به ويژه فرماندهان بلندپايه آن، شامل عکس، آگهی، خبر، و مقاله، بدون کسب اجازه دستگاه اطلاعاتی اين نيروها، منتشر نکنند. گاردين اين سخن روزنامه نگار مصری را نقل می کند که گفته است ايجاد دوباره وزارت اطلاعات از ديد رسانه های آزاد مصر يک بازگشت سراسر ابهام آميز است.

XS
SM
MD
LG