لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

اقدامات نظامی ايران در مطبوعات مورد بحث قرار می گيرد


اقدامات نظامی ايران در مطبوعات مورد بحث قرار می گيرد
اقدامات نظامی ايران در مطبوعات مورد بحث قرار می گيرد

جمهوری اسلامی ايران ادعا می کند که توان ساخت موشک های دوربرد را دارد؛ ولی نيازی به ساخت آن نمی بيند. اين خبر و ديگر تحولات ايران در روزنامه های جهان بازتاب يافته اند.

روزنامه گاردين نوشته است اميرعلی حاجی زاده، فرمانده هوا-فضای سپاه پاسداران، ادعا می کند که ايران می تواند موشک هايی با برد بيشتر از آنچه که هم اکنون در زرادخانه دارد توليد کند؛ اما از آنجا که اسراييل و پايگاه های نظامی آمريکا در خليج فارس در شعاع پرتاب موشک های فعلی اش قرار دارد، نيازی به توليد موشک های دوربرد ندارد.

وال استريت جورنال استراتژی خروج نيروهای ايالات متحده از افغانستان را به نفع طالبان و جمهوری اسلامی خوانده و نوشته است خروج ارتش آمريکا از افغانستان دست دولت تهران را در سياست آن کشور باز خواهد گذاشت. اين روزنامه سفر اخير وزير دفاع جمهوری اسلامی به کابل و امضای موافقت نامه دوجانبه امنيتی ميان دو کشور را نمونه ای از افزايش مداخله ايران در افغانستان می داند.

فايننشال تايمز نوشته است قانون جديد ايالت کاليفرنيا، شرکت هايی را که در ايران سرمايه گذاری کرده باشند، از شرکت در قراردادهای ايالتی منع می کند. هدف از اين قانون، تشديد تحريم های اقتصادی عليه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی است.

گاردين در گزارش ديگری می نويسد فعالان حقوق بشر در مورد وضعيت جسمانی بيست زندانی سياسی که بيش از يک هفته در اعتصاب غذا بودند، به مقام های جمهوری اسلامی هشدار داده اند. هر چند عده ای از اين زندانيان روز يکشنبه به اعتصاب غذای خود پايان دادند، گزارش ها از مشکلات جسمانی آنان حکايت دارد.

خبر بازداشت مهناز محمدی مستند ساز، مريم مجد، خبرنگار و عکاس، که هر دو از فعالان حقوق زنان در ايران هستند، در روزنامه های فيگارو و واشنگتنن پست بازتاب يافته است. واشنگتن پست می نويسد در حالی که تدارکات برای انتخابات مجلس شورای اسلامی آغاز می شود، گروه های مخالف دولت ضمن درخواست اصلاحات گسترده و اساسی در سياست کشور، به رسميت شناخته شدن احزاب سياسی، آزادی های فردی و بهبود روابط جمهوری اسلامی با جامعه بين المللی، انتخابات با شور و نشاط را به برآورده شدن اين شرط ها منوط می دانند.

واشنگتن پست در ادامه آورده است، دولتمردان جمهوری اسلامی بيم از آن دارند که اگر کانديداهای گروه های سياسی مخالف دولت از سوی شورای نگهبان رد صلاحيت شوند، انتخابات اسفند ماه مجلس رونقی نداشته باشد؛ و نتواند مردم را به پای صندوق های رای بکشاند.

XS
SM
MD
LG