لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

وال استريت جورنال: عربستان در مورد فعاليت مشکوک اتمی ايران هشدار داد


وال استريت جورنال: عربستان در مورد فعاليت مشکوک اتمی ايران هشدار داد
وال استريت جورنال: عربستان در مورد فعاليت مشکوک اتمی ايران هشدار داد

عربستان سعودی هشدار داده است که در صورت ادامه فعاليت مشکوک هسته ای جمهوری اسلامی، رياض اقدامات شديدتری عليه آن کشور انجام خواهد داد. اين خبر و ديگر رويدادهای ايران و خاورميانه در روزنامه های جهان انعکاس گسترده ای يافته اند.

وال استريت جورنال نوشته است ترکی الفيصل، يکی از شاهزادگان سعودی هشدار داده است چنانچه جمهوری اسلامی برنامه اتمی اش را محدود نکند، رياض توليد نفت خود را بالا خواهد برد تا جای ايران را در بازارهای نفتی بگيرد. اين روزنامه می نويسد ترکی الفيصل - که پيشتر سفير عربستان سعودی در بريتانيا و ايالات متحده بوده است - اوايل ماه جاری ميلادی در جلسه ای پشت درهای بسته با مقامات اين دو کشور تلويحاً گفته است که نقطه ضعف دولت تهران صنايع نفتی اش است که چرخ اقتصاد کشور بر محور آن می گردد. پس اگر تهران به برنامه ساخت سلاح هسته ای و مداخله در کشورهای منطقه از جمله عراق و بحرين ادامه دهد، عربستان می تواند با توليد نفت بيشتر و شکستن بازار نفت ايران، به اقتصاد آن کشور ضربه بزند.

وال استريت جورنال در مقاله ديگری به ادعانامه ۳۱۷ موردی يک مقام قضايی آمريکا عليه بزرگترين خطوط کشتيرانی ايران پرداخته است. به نوشته اين روزنامه دادستان منطقه منهتن نيويورک ادعا می کند شرکت کشتيرانی جمهوری اسلامی و شرکت های وابسته به آن در سه سال گذشته با استفاده از نامهای مستعار، مبلغ شصت ميليون دلار حساب های بانکی در نيويورک به کشورهای سنگاپور، امارات متحده عربی و بريتانيا منتقل کرده؛ و به اين ترتيب تحريم های بازرگانی عليه ايران را دور زده است.

به نوشته روزنامه هاآرتص، با شروع فصل گرما يگان ويژه مبارزه با بدحجابی در ايران بار ديگر به خيابان ها ريخته است تا با آنچه که هجوم فرهنگ غرب به کشور اسلامی ايران می نامد مبارزه کند. اما امسال نه تنها با پوشش زنان و مدل های موی جوانان، بلکه حتی زيورآلاتی که «غربی» تشخيص داده شود نيز مصداق بدحجابی محسوب می شود.

روزنامه لوموند با انتشار خبر حمله نيروهای نظامی سوريه به شهرک دانشگاهی دمشق می نويسد دستگيری نزديک به يکصد دانشجو، دولت بشار اسد را در جامعه بين المللی بيش از پيش منزوی کرده است. اين روزنامه می نويسد وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه، هر گونه مداخله خارجی در امور کشورش - از جمله کمک دولت تهران و حزب الله لينان برای سرکوب مخالفان و تظاهرکنندگان را تکذيب کرده است.

XS
SM
MD
LG