لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

هافينگتن پست: الکس فتال می گويد برادرش و شين باوئر در زندان ايران مضروب شده اند


هافينگتن پست: الکس فتال می گويد برادرش و شين باوئر در زندان ايران مضروب شده اند
هافينگتن پست: الکس فتال می گويد برادرش و شين باوئر در زندان ايران مضروب شده اند

در ارتباط با مسائل ايران در سالگرد اعتراضات دو سال پيش انتخابات پرسش برانگيز رياست جمهوری در ايران در چند روزنامه آمريکايی مقالاتی منتشر شده است.

نيويورک تايمز نوشته است دو سال پيش در چنين روزهايی مردم ايران در اعتراض به آرای دزديده شده شان در انتخابات با شهامتی وصف ناشدنی برخاستند و چهره واقعی تری از ملت جوان و تحصيل کرده ايران را به دنيا نشان دادند که تصوير ريشوهای متعصب اسلامی را به عنوان نماد مردم ايران از اذهان عمومی کنار زد.

اين روزنامه می نويسد هرچند جنبش سبز به وحشيانه ترين شکلی سرکوب گرديد، اما الگو و چراغ راه جنبش های اعراب شد. در مقاله يادآوری شده است که حميد دباشی، استاد دانشگاه کلمبيا، تابستان سال ۱۳۸۸ تهران را «سرچشمه جنبشی برای حقوق بشر» خواند که «گستره آن دير يا زود دامن همه کشورهای مسلمان و عرب، و حتی اسراييل را خواهد گرفت.» دباشی، با درايت و آينده بينی گفت «تصاوير سيل سبز و خروشان مردم در خيابان های ايران فرهنگ بصری جهان برای درک خاورميانه را برای هميشه متحول کرد. پيش گويی دباشی از دسامبر گذشته، با شروع جنبش های دموکراسی در کشورهای مسلمان و عرب در حال تحقق است.»

و به گفته نادر هاشمی، استاد دانشگاه دنور، «دموکراسی، حاکميت قانون، رعايت حقوق اوليه انسانی افراد، شفافيت سياسی و پايان فساد حکومتی» خواست های مشترک مردم ايران و اعراب در جنبش های اخير بوده است.

واشنگتن پست، شبکه های اجتماعی را موتور محرکه سازماندهی اجتماعات ميليونی مخالفان دولت جمهوری اسلامی در سال ۱۳۸۸ خوانده و نوشته است در دومين سالگرد اعتراض مردم ايران به تقلبات انتخاباتی، بخشی از سکوت و آرامش نسبی در خيابان های تهران و ديگر شهرها به خاطر آن بود که جوانان روشنفکر و تحصيلکرده، مبارزه را از خيابان به گوشه امن دنيای مجازی کشانده اند و از طريق اينترنت برای دموکراسی گام بر می دارند.

در مقاله ای در نشريه اينترنتی هافينگتن پست، الکس فتال، برادر جاش فتال، يکی از دو گردشگر آمريکايی که بيست و سه ماه است در ايرانی زندانی اند - نوشته است برادرش و شين باوئر در زندان مضروب شده اند و مدت زيادی را در سلول انفرادی گذرانده اند. الکس فتال خواستار پايان دادن به شکنجه جسمی و روحی اين دو آمريکايی در زندان اوين، و آزادی هر چه سريعتر آنان شده است.

XS
SM
MD
LG