لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۶

وال استريت جورنال: شکاف در اوپک


وال استريت جورنال: شکاف در اوپک
وال استريت جورنال: شکاف در اوپک

موضوع نقش ايران درنشست اخير اوپک و شکاف در اين سازمان و نيز ناآرامی های سوريه در روزنامه های انگليسی زبان بازتاب گسترده ای دارد.

وال استريت جورنال با چاپ عکس محمد علی آبادی، سرپرست وزارت نفت ايران، درمقام رييس اوپک درنشست روز چهارشنبه با اشاره به شکست اين کارتل در رسيدن به توافقی درباره ميزان توليد نفت خام می نويسد با توجه به رقابت سعودی ها با ايران توان اوپک در تاثير گذاری بر قيمت جهانی نفت زير سوال رفته است.

علی نعيمی، وزير نفت عربستان سعودی، گفته است اين بدترين نشست تاريخ اوپک بود. وال استريت جورنال می افزايد سعوديها يکجانبه به ميزان توليد خود درحد يک ميليون بشکه در روز می افزايند و اين يعنی آغاز شکاف در اوپک و اينکه از اين پس هريک از اعضای دوازده گانه اوپک خودشان درباره ميزان توليد نفت تصميم خواهند گرفت.

روزنامه گاردين چاپ لندن سخنان تونی بلر، نخست وزير پيشين بريتانيا و سرپرست گروه چهارگانه صلح خاورميانه را نقل می کند که گفته است غرب بايد يک نقشه راه فوری درباره واکنش ها به روند دموکراسی خواهی جاری خاورميانه تهيه کند. وی به حاکمان خودکامه منطقه هشدار داده است که تغيير و تحول را آغاز کنند وگرنه خودشان تغيير خواهند کرد. درمورد کشورهای حوزه خليج فارس آقای بلر گفته است هرجا امکان تحول وجود داشته باشد غرب بايد اين امکان را تشويق کند.

گاردين همچنين به اقدام سفيران آمريکا، بريتانيا و فرانسه در سازمان ملل متحد در ارائه پيش نويس قطعنامه داير بر محکوم کردن رژيم بشار اسد به خاطر کشتار مخالفان می نويسد نگرانی از تبديل وضعيت سوريه به جنگ داخلی و موقعيتی شبيه ليبی چندان دور از ذهن نيست.

واشنگتن تايمز درباره سرکوب ناراضيان سوری توسط ارتش آن کشور می نويسد هزاران نيروی زبده نظامی به فرماندهی برادر بشار اسد به شهر مرزی جسرالشغور وارد شده وساکنان روستاهای همسايه اين شهر ضمن هشدار دادن درمورد ورود تانکها با فرار ازخانه های خود، وارد ترکيه می شوند. واشنگتن تايمز می افزايد از آغاز ناآرامی های سه ماهه سوريه، اين نخستين بار است که روزنامه های حکومتی سوريه اذعان می کنند ارتش کنترل بخش هايی از اين منطقه مرزی با ترکيه را از دست داده است.

XS
SM
MD
LG