لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۳

گاردين: بريتانيا به گارد ملی عربستان سعودی آموزش نظامی می دهد


گاردين: بريتانيا به گارد ملی عربستان سعودی آموزش نظامی می دهد
گاردين: بريتانيا به گارد ملی عربستان سعودی آموزش نظامی می دهد

روزنامه های انگليسی زبان همچنان برخورد ايران و عربستان سعودی را نسبت به تحولات منطقه در کانون توجه خود دارند.

واشنگتن پست به نقل از مقامات آمريکايی می نويسد ايران بر تعداد مربيان و مشاوران اعزامی برای سرکوب مخالفان در سوريه افزوده است. اعزام نيروهای جديد برای مهمترين هم پيمان جمهوری اسلامي؛ افزون بر کمک های مستمری است که تا کنون از جانب دولت تهران در اختيار دمشق قرار می گرفته است. اين کمک ها، به گفته مقامات آگاه واشنگتن، شامل اسلحه و ابزار ضدشورش و تجهيزات و لوازم پيشرفته ی جاسوسی است که مقامات سوريه از آنها برای رديابی مخالفان روی فيس بوک و تويتر استفاده می کنند. گمان می رود نيروهای سوريه در هفته های اخير با کمک ابزارهای کنترل کامپيوتر که از ايران دريافت کرده اند، صدها نفر از مردم را در خانه هايشان دستگير کرده باشند.

روزنامه گاردين گزارش داده است که بريتانيا به گارد ملی عربستان سعودی آموزش نظامی می دهد. گارد ملي يا نيروی ويژه امنيتی عربستان در جريان تظاهرات ضددولتی در بحرين، به آن کشور اعزام شده است. بخشی از آموزش ها شامل برقراری نظم عمومی، و تعليم تک تيراندازان است. افشاگری گاردين خشم گروه های مدافع حقوق بشر بريتانيا را برانگيخته است؛ اين نهادها خاطرنشان می کنند که سابقه حقوق بشری بريتانيا موجب نگرانی شديد است.

در ستون نظرات واشنگتن پست نيز آمده است که وزش بادهای انتقام، قيام اعراب را خدشه دار می کند. ديويد ايگنيشس می نويسد به گواهی تاريخ، انتقام گرفتن از رهبران مخلوع، يکی از خطرناکترين دلايلی است که انقلاب ها را از مسير اصلی خود خارج می کند.

XS
SM
MD
LG