لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۴

وال استريت جورنال: کشمکش جاری در سوريه وارد بن بست شده است


وال استريت جورنال: کشمکش جاری در سوريه وارد بن بست شده است
وال استريت جورنال: کشمکش جاری در سوريه وارد بن بست شده است

رويدادهای ايران و منطقه خاورميانه همچنان مورد بحث و بررسی گسترده روزنامه های انگليسی زبان قرار دارد.

واشنگتن پست درباره بازتاب سخنان روز پنجشنبه رييس جمهوری آمريکا پيرامون بهار عرب و تحولات جاری خاورميانه می نويسد اين سخنان با استقبال، بی تفاوتی يا حتا دلخوری در گوشه وکنار خاورميانه روبرو شد و برای بسياری از مردم منطقه اين هم کم بود و هم دير هنگام.

بازداشت اسفنديار رحيم مشايی نزديک ترين فرد به محمود احمدی نژاد عنوان نوشته روزنامه گاردين چاپ لندن است. گاردين خبر را از خبرگزاری فارس نزديک به سپاه پاسداران ويک وبسايت محافظه کار نقل کرده و می نويسد اين اقدام تنش در درون رژيم را بشدت بالا می برد. گاردين می نويسد پيشتر ۲۵ تن از نزديکان احمدی نژاد و مشايی بازداشت شده اند.

نيويورک تايمز با درج خبر مخالفت شورای نگهبان با سرپرستی احمدی نژاد بر وزارت نفت می نويسد اين اقدام ضربه ديگری بر احمدی نژاد است و تلاش تندروهای مذهبی در مهار قدرت وی و تضعيف او در پی چالش آشکار او با آيت اله خامنه ای است. نيويورک تايمز می افزايد احمدی نژاد قصد داشت در نشست آينده اوپک در مقام رياست اين کارتل انجام وظيفه کند و حالا مشخص نيست چه کسی وزير نفت و رئيس آينده اوپک خواهد شد.

وال استريت جورنال از به بن بست رسيدن رژيم بشار اسد در مقابله با مخالفان دموکراسی خواه مطلبی دارد و می نويسد از آنجا که مخالفان و حکومت بشار هريک برنامه ای متعارض با ديگری را دنبال می کند کشمکش جاری به گفته تحليلگران وارد بن بست شده است. سوريه به نوشته وال استريت جورنال با محکوم کردن اقدام آمريکا در تحريم شش مقام بلندپايه سوری از جمله خود بشار اسد اين کار آمريکا را نقض حاکميت سوريه قلمداد کرده است.

XS
SM
MD
LG