لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

وال استريت جورنال: عبدالمنعم ابوالفتوح نامزد اخوان المسلمين برای رياست جمهوری مصر


وال استريت جورنال: عبدالمنعم ابوالفتوح نامزد اخوان المسلمين برای رياست جمهوری مصر
وال استريت جورنال: عبدالمنعم ابوالفتوح نامزد اخوان المسلمين برای رياست جمهوری مصر

تحولات خاورميانه، بحران سوريه و ليبی و سرکوب مردم اين دو کشور، موضوع مقاله ها و گزارشهای متعدد در روزنامه های انگليسی زبان است.

وال استريت جورنال از تصميم عبدالمنعم ابوالفتوح، رهبر ميانه رو اخوان المسلمين، به نامزد شدن درانتخابات رياست جمهوری مصر خبر داده واين نگرانی را درکشور به وجود آورده که اسلامگرايان در نظر دارند عرصه سياسی مصر را زير سلطه خوددرآورند. پيشتر اين سازمان وعده داده بود در انتخابات رياست جمهوری مصر نامزد معرفی نکند.

وال استريت جورنال درمقاله ای ديگر با اشاره به حضورتانکهای ارتش سوريه در دست کم شش شهر بزرگ کشور با هدف مقابله با تظاهرات روز جمعه، از بازداشت گسترده فعالان خبر داده و می نويسد از آغاز بحران سياسی و سرکوب مردم دست کم ۸ هزار نفر دستگير و ۷۰۰ نفر درخيابان های سوريه به دست ارتش به قتل رسيده اند.

سرمقاله نيويورک تايمز به سرکوب مردم سوريه اختصاص يافته وخواهان محکوم شدن اقدامهای سرکوبگرانه رژيم بشار اسد شده و ضمن ستايش از شهامت مردم سوريه در به چالش کشيدن حکومت بيرحم اسد می نويسد شهامت سوريها و خون ريخته شده شان درخيابانها بايد موجب شرمساری همه حکومتهايی باشد که از عضويت سوريه درشورا ی حقوق بشر سازمان ملل متحد پشتيبانی می کنند. نيويورک تايمز می افزايد شرم برحکومتهای عرب که می بينند اسد به روی مردم خود شليک می کند و باز از عضويت سوريه در شورای حقوق بشر حمايت می کنند.

واشنگتن تايمز با اشاره به ديدار روز جمعه محمود جبرييل، رهبر مخالفان قذافی، با مقامهای بلندپايه دولت پرزيدنت اوباما درکاخ سفيد می گويد که يک مقام کاخ سفيد گفته است اين ديدار نشانه به رسميت شناخته شدن دولت موقت مستقر دربنغازی نيست اما گامی است به سوی همکاری رسمی با هدف کنار زدن قذافی از قدرت. محمود جبرييل گفته است مخالفان برای جلوگيری از فاجعه انسانی به پول وشناسائی رسمی کشورها نياز مبرم دارند.

واشنگتن پست به سامانه دفاع ضد موشکی اسراييل پرداخته و می نويسد باآنکه اسراييل شايد قدرت برتر نظامی خاورميانه باشد اما نقطه ضعفش درآنست که مردمش در تيررس موشکها قرار دارند. اسراييل سامانه دفاع موشکی گنبد آهنين و دو سامانه ديگر را برای مقابله با حمله های موشکی به کارگرفته که صد درصد در آزمايش ها موفقيت آميز بوده است و شش کشور درخواست خريد اين سامانه هارا به اسراييل داده اند. واشنگتن پست نام اين کشورهارا ذکر نمی کند.

XS
SM
MD
LG