لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۰

کريستين ساينس مانيتور: مجادله خامنه ای و احمدی نژاد ممکن است از اختلافات کنونی آنها فراتر رود


کريستين ساينس مانيتور: مجادله خامنه ای و احمدی نژاد ممکن است از اختلافات کنونی آنها فراتر رود
کريستين ساينس مانيتور: مجادله خامنه ای و احمدی نژاد ممکن است از اختلافات کنونی آنها فراتر رود

گمانه زنی ها درباره آينده ارتباط ميان رهبر و رييس جمهوری اسلامی ايران، ادامه دارد. ديدگاه ها در اين باره و در مورد تحولات خاورميانه مورد بحث روزنامه های جهان است.

کريستين ساينس مانيتور نوشته است مجادله ميان آيت الله خامنه ای و محمود احمدی نژاد ممکن است از اختلافات کنونی آنها فراتر رود؛ و تا انتخابات سال آينده مجلس شورای اسلامی و حتی تا انتخابات رياست جمهوری در سال ۱۳۹۲ ادامه يابد. اين روزنامه به نقل از مهرداد خوانساری، تحليلگر سياسی، می نويسد: «کشمکش رهبر و رييس جمهوری بر سر استعفای وزير اطلاعات وجهه هر دو را تخريب کرد.» سرنوشت اين دو مقام از پس از انتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ به يکديگر گره خورده است؛ اما با اختلافات اخير آشکار شد که آقای احمدی نژاد قصد دست درازی به قدرت رهبر را دارد.

روزنامه استريلين با اشاره به اين که محمود احمدی نژاد قصد دارد رييس دفتر و مشاور خود اسفنديار رحيم مشايی را برای دور آينده انتخابات رياست جمهوری آماده کند نوشته است گفته می شود آقای مشايی در ماههای اخير تلاش کرده است تا باب گفتگو با ايالات متحده را باز کند. استريلين يادآوری می کند که آقای احمدی نژاد سال ۱۳۸۸ امکان يک توافق هسته ای با غرب را بررسی می کرد؛ اما با مخالفت آيت الله خامنه ای روبرو شد. به نظر می رسد که حلقه محمود احمدی نژاد به برقراری ارتباط با غرب تمايل دارد اما آيت الله خامنه ای و روحانيت خواستار حفظ و تعميق فاصله اند.

سرمقاله نيويورک تايمز نوشته است شجاعت مردم سوريه و کشته شدن آنها به دست نيروهای امنيتی، بايد مايه شرمساری دولت های متعددی باشد که از انتخاب سوريه برای عضويت در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، حمايت کرده اند. اين روزنامه می نويسد حتی مطرح شدن سوريه برای عضويت در اين شورا به سخره گرفتن شورای حقوق بشر سازمان ملل است و اعتبار آن را مخدوش می کند.

روزنامه گاردين می نويسد سوريه خواه ناخواه تغيير خواهد کرد؛ و حتی اگر بشار اسد بتواند آتش انقلاب کنونی را خاموش کند، اين به معنای پيروزی وی نيست. چرا که با ادامه کشتار و بازداشت مردم کار به جايی رسيده است که احتمال بازگرداندن ثبات به کشور بسيار ناچيز است.

XS
SM
MD
LG