لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

مطبوعات سياست خارجی مصر را مورد ارزيابی قرار می دهند


مطبوعات سياست خارجی مصر را مورد ارزيابی قرار می دهند
مطبوعات سياست خارجی مصر را مورد ارزيابی قرار می دهند

همزمان با بزرگداشت روز مادر در آمريکا، نيويورک تايمز در مقاله ای به تلاش يک زن بهايی برای خارج شدن از ايران و نجات زندگی فرزندش پرداخته است. اين مطلب و مقالاتی درباره تازه ترين تحولات خاورميانه در نگاهی به روزنامه های جهان.

نيويورک تايمز حکايت يک زن ايرانی را بازگو کرده است که به رغم مخالفت خانواده اش تغيير مذهب داد و بهايی شد. اما پس از انقلاب اسلامی، خود و همسرش کارشان را از دست دادند، کارخانه و اموالشان مصادره شد، بارها به زندان افتادند و حتی اعضای خانواده شان آنان را به خاطر مذهبشان مورد آزار و اذيت قرار دادند. تا آن که در سال ۱۹۹۷ همراه با فرزندشان از ايران گريختند و به آمريکا پناهنده شدند. نيويورک تايمز می نويسد اين مادر ايرانی تمام سختی ها را تحمل کرد تا دخترش در دنيای آزاد زندگی کند و رشد و بالندگی فرزندش بهترين هديه روز مادر برای اوست.

لس آنجلس تايمز نوشته است دولت جديد قاهره در روابط خارجی به ديپلماسی ماجراجويانه ای دست زده است که هدف از آن، حضور چشمگيرتر در خاورميانه است. لس آنجلس تايمز با اشاره به اين که ايالات متحده همواره دولت تهران را تهديدی برای ثبات منطقه خوانده است، می نويسد مصر با پيشنهاد دوستی به جمهوری اسلامی ايران و گروه ستيزه جوی فلسطينی حماس قصد دارد در سياست های منطقه ای از خط مشی دوران حسنی مبارک، و نيز از آمريکا و اسراييل فاصله بگيرد.

در مقاله ديگری در نيويورک تايمز، تامس فريدمن نوشته است با شروع خيزش ها در کشورهای عرب خاورميانه و شمال آفريقا، حفظ ثبات منطقه برای اسراييل بيش از گذشته هزينه بر می دارد. اين روزنامه يادآوری می کند که عمرو موسی، دبيرکل اتحاديه عرب و کانديدای رياست جمهوری مصر، به روشنی اين نکته را بيان کرده و گفته است تنها مصر نبايد با اسراييل دوستی کند؛ اسراييل نيز بايد دوستی خود را به ما نشان دهد.

روزنامه فرانسوی ليبراسيون نوشته است دمشق به رغم افزايش سرکوب های وحشيانه، قادر به خاموش کردن شعله های خشم مخالفان نيست. اين روزنامه خاطرنشان می کند که تنها در يک هفته گذشته نيروهای امنيتی بشار اسد بيش از يک هزار نفر را بازداشت کرده اند. اما اين اقدامات نتوانسته است مردم را به عقب نشينی در برابر رييس جمهوری سوريه وادارد.

XS
SM
MD
LG