لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

هاآرتس: محمدعلی جعفری می گويد توان نظامی ايران از منطقه خليج فارس فراتر می رود


هاآرتس: محمدعلی جعفری می گويد توان نظامی ايران از منطقه خليج فارس فراتر می رود
هاآرتس: محمدعلی جعفری می گويد توان نظامی ايران از منطقه خليج فارس فراتر می رود

در سطور زير نگاهی داریم به مطالب روزنامه های انگلیسی زبان با توجه ويژه به تحولات ايران و خاورميانه.

واشنگتن پست با اشاره به موج فزاينده مخالفت مردم سوريه با رژيم اسد به مشکلاتی می پردازد که دولت اوباما بايد با آن رو به رو شود. به نوشته اين روز نامه دولت اوباما ضمن محکوم کردن سرکوب دموکراسی خواهان درسوريه و ستايش از خواست های مشروع شان، در برابر درخواست اعمال فشار بيشتر بر رژيم اسد مقاومت می کند. تحليل گران به نوشته واشنگتن پست منافع زيادی در سقوط رژيم اسد و تقويت موقعيت واشنگتن در منطقه از جمله معامله با ايران می بينند و می گويند سوريه تنها متحد عرب ايران و مسير ارسال سلاح های ايران به حزب اله لبنان است و حزب اله اهرم سوريه درمقابله با اسراييل به حساب می آيد. سقوط رژيم اسد باخت بزرگ جمهوری اسلامی و برد بزرگ واشنگتن درمنطقه خواهد بود ضمن اينکه کارنامه اين رژيم در زمينه حقوق بشر بسيار سياه است.

هاآرتس چاپ اسراييل اين سخنان سرلشگر پاسدار محمدعلی جعفری را نقل کرده که گفته است توان نظامی ايران از منطقه خليج فارس فراتر می رود و می تواند مواضعی را خارج از اين منطقه هدف قرار دهد. اين فرمانده سپاه گفته است قدرت نظامی ايران اکنون به نقطه ای رسيده که در تمامی طول تاريخ کشور بی سابقه است.

وال استريت جورنال به سفر سناتور جمهوريخواه مک کين به بنغازی و ديدار او با رهبران مخالف قذافی پرداخته و می نويسد مک کين در اين شهر که پايتخت حکومت موقت مخالفان قذافی است شورشيان مخالف قذافی را قهرمان خوانده است. مک کين از سياستمداران طرفدار مداخله نظامی آمريکا به سود مخالفان قذافی است.

نيويورک تايمز به تبرئه کامل کسانی اشاره کرده است که چند سال پيش به صورت جمعی مختارمای دختر پاکستانی را مورد تجاوز قرار دادند.ديوان عالی پاکستان به برائت ۵ تن از شش نفری که به مختار مای تجاوز کردند رای داد. مختار مای به نوشته نيويورک تايمز به صورت نماد زنان پاکستانی که مورد قوانين تبعيض آميز اين کشور قرار دارند درآمده است.

گاردين چاپ لندن ازيک حرکت کم سابقه در چين کمونيست يعنی اعتصاب کاميونداران شانگهای دراعتراض به گرانی مواد سوختی خبرداده و می نويسد اين رانندگان کاميون يک بارانداز دربندر پررفت وآمد شانگهای رابستند و پليس با مداخله بعدی دست کم ۸ نفرشان را بازداشت کرد. گاردين به شکاف فزاينده ميان اقليت حاکم از حزب کمونيست با اکثريتی که بر اثر تورم دچار مشکل شده اند اشاره کرده و می نويسد گرانی ها بر شمار مخالفان حکومت افزوده است.

XS
SM
MD
LG