لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۳

ويکی ليکس: شرط نتانياهو حمله نظامی به ايران بود


ويکی ليکس: شرط نتانياهو حمله نظامی به ايران بود
ويکی ليکس: شرط نتانياهو حمله نظامی به ايران بود

روزنامه هاآرتس چاپ اسراييل به نقل ازسند ويکی ليکس می نويسد بنيامين نتانياهو در سال ۲۰۰۷ شرط پيوستن خود را به کابينه ايهود اولمرت تصميم دولت اسراييل به حمله نظامی به ايران اعلام کرده بود. درسند آمده است آقای نتانياهو يکبار ديگر هم در سال ۲۰۰۵ شرط پيوستن به کابينه آريل شارون را حمله نظامی به ايران قلمداد کرده بود.

اما واشنگتن پست با اشاره به اقدام آيت اله خامنه ای در جلوگيری از برکناری حيدرمصلحی، وزير اطلاعات، از سوی محمود احمدی نژاد می نويسد آقای خامنه ای دراقدامی نادر و برخلاف شيوه معمول پشتيبانی از دولت، با مداخله خود تلاش کرده است درسياستهای احمدی نژاد تعديلی ايجاد کند هرچند در پيام نوروزی خود بشدت ازسياستهای جسورانه دولت پشتيبانی کرده بود. روزنامه می افزايد احمدی نژاد که در سفر استانی است هنوز درتاييد اقدام آيت اله خامنه ای بيانيه ای نداده و سخنی نگفته است.

در همين حال گاردين چاپ لندن انتصاب الن آير، ديپلمات آشنا به زبان فارسی، به عنوان يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا را گامی در مسير تماس و اشنگتن با ايرانيان دانسته و می نويسد پيشتر لندن نيز بَری مارستون، ديپلمات آشنا به زبان فارسی، را برای پست کردن ويديو به زبان فارسی در فيس بوک برگزيده است. پيشتر نيز آقای گس، سفير سابق لندن در تهران، در توئيتر و فيس بوک مسائل حقوق بشری درايران را مطرح می کرد و خشم مقامهای جمهوری اسلامی را برمی انگيخت. گاردين اين تلاشها را در راستای جنبش دموکراسی خواهی جاری در خاورميانه و اهميت شبکه های اجتماعی در اين جنبش، قلمداد می کند.

در خبری ديگر نيويورک تايمز با اشاره به گفتگوهای بين المللی پيرامون امضای پيمان منع توليد سوخت برای سلاح هسته ای می نويسد بايد پاکستان را هم واداربه امضای چنين پيمانی کرد و در چنان صورتی اهرمی دراختيار غرب قرار می گيرد که ايران و کره شمالی را به دست برداشتن از برنامه هسته ای شان وادار سازد.

و در ميان مطبوعات آمريکا، واشنگتن تايمز و وال استريت جورنال به تلاشهای بشار اسد درايجاد اصلاحات در سوريه اشاره دارند و می نويسند مردم اين کشور از خواست پيشين خود فراتررفته و خواهان پايان حکومت بعث وحکومت ۴۰ ساله خاندان اسد هستند.

XS
SM
MD
LG