لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۷

به رغم تحريم ها ۴۵۰ شرکت در نمایشگاه سالانه نفت در تهران شرکت کردند


به رغم تحريم ها ۴۵۰ شرکت در نمایشگاه سالانه نفت در تهران شرکت کردند
به رغم تحريم ها ۴۵۰ شرکت در نمایشگاه سالانه نفت در تهران شرکت کردند

وال استریت جورنال با اشاره به برگزاری شانزدهمین نمایشگاه سالانه نفت در تهران نوشته است به رغم تحریم های بین المللی علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، چهارصد و پنجاه کمپانی از چهل کشور جهان در نمایشگاه شرکت داشتند. بیشترین تعداد شرکت های خارجی متعلق به کشور چین بود که همواره تحریم ها را نادیده گرفته است؛ اما حضور شرکت هایی از آلمان و بریتانیا، هند، اتریش، اسپانیا، و نروژ نیز در نمایشگاه چشمگیر بود. برخی از کمپانی های شرکت کننده، در فهرست تحریم کنندگان برنامه هسته ای جمهوری اسلامی قرار دارند. وال استریت جورنال می نویسد با حضور این شرکت ها، جای شگفتی نیست که دستگاه های سانتریفیوژ مرکز غنی سازی اورانیوم نظنز همچنان در گردش اند.

اما کریستين ساینس مانیتور با انتشار تصویری از رژه نیروهای نظامی جمهوری اسلامی با لباس استتار به مناسبت روز ارتش نوشته است، در حالی که واشنگتن دولت تهران را به ارسال تجهیزات برای سرکوب اعتراضات مردم سوریه متهم کرده است، می توان تصور کرد که چنین لباس عجیبی تنها به کار آن می آید که نیروهای اعزامی احمدی نژاد برای کمک به بشار اسد در پوشش آن به طور ناشناس، تظاهرکنندگان و آزادی خواهان سوری را به خاک و خون بکشند.

از سوی ديگر واشنگتن تایمز نامه ای از حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، را منتشر کرده، که در آن رهبر بحرین ثبات را پیش شرط اصلی برای اصلاحات و پیشرفت کشور خود خوانده است. پادشاه بحرین در این نامه، خواسته های رفاهی و گلایه های مردم کشورش در مورد حقوق مدنی و سیاسی را مشروع خوانده؛ ولی نوشته است که سوء استفاده «گروه های افراطی وابسته به دولت های خارجی در منطقه» از خواسته های مردم، وی را برآن داشت تا برای بازگرداندن ثبات به کشور، دست به دامان شورای همکاری خلیج فارس شود؛ و از نیروی نظامی عربستان سعودی کمک بگیرد. واکنش پادشاه بحرین به رویدادهای داخلی آن کشور، بیش از دو ماه از آغاز تظاهرات مردم در اعتراض به تبعیض های سیاسی، حقوقی و اجتماعی از سوی دولت منتشر می شود.

XS
SM
MD
LG