لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۰

ديکتاتورها با نگرانی به تحولات ليبی می نگرند


ديکتاتورها با نگرانی به تحولات ليبی می نگرند
ديکتاتورها با نگرانی به تحولات ليبی می نگرند

وال استريت جورنال، جورج واشنگتن، از بنيانگذاران کشور آمريکا، را يکی از نوادر تاريخ سياسی برشمرده، و نوشته است واشنگتن، عمده شهرتش را مرهون انصراف از قدرت و اختيارات بی شماری است که در طول زندگی اش به وی واگذار شد. در حالی که به شهادت تاريخ، بيشتر انقلاب ها با وعده آزادی و دموکراسی آغاز شده؛ اما به ظهور ديکتاتوری ديگری ختم شده اند؛ و شور و شعف پيروزی، در اندک زمانی جای خود را به وحشت و ترور داده است. اين روزنامه با اشاره به تحولاتی که در کشورهای عرب در جريان است اظهار اميدواری می کند که شخصيتی همچون جورج واشنگتن الگوی کشورهای انقلابی قرار گيرد تا قيام ها به تشکيل حکومت های دموکراتيک واقعی منتهی شود.

ديلی تلگراف چاپ لندن نوشته است رابرت موگابه، رهبر زيمبابوه، و ديگر ديکتاتورها با مشاهده واکنش جهانی به رويدادهای ليبی در می يابند که در صورت مقاومت در برابر مردم، دنيای آزاد از جنايات آنها چشم پوشی نخواهد کرد.

روزنامه فرانسوی فيگارو می نويسد هر چند ملک عبدالله پادشاه عربستان سعی می کند با وعده کمک های مالی، صدای اعتراض مردم را خاموش کند؛ اما روشنفکران خواستار اصلاحات عميق سياسی در آن کشورند.

اما در خبری متفاوت، روزنامه گاردين از تهديد ايران به تحريم المپيک ۲۰۱۲ خبر داده و نوشته است، بهانه دولت تهران، لوگوی اين بازی ها ست که به ادعای مقامات جمهوری اسلامی، طرح گرافيکی آن، کلمه زايون يا صهيون را به ذهن متبادر می کند. گاردين می نويسد سخنگوی المپيک لندن با اين يادآوری که طرح لوگوی بازی های ۲۰۱۲ در سال ۲۰۰۷ منتشر شده است، از گلايه مقامات در اين زمان ابراز تعجب کرده است؛ و گفته است کميته المپيک قصد ندارد لوگو را عوض کند. نيويورک ديلی نيوز می نويسد جمهوری اسلامی به طور معمول پيش از برگزاری هر دوره از بازی های المپيک، دستکم يک بار تهديد به تحريم بازی ها می کند؛ اما شايد اين بار، تنها قصد دارد توجه جهان را از بحران داخلی اش منحرف کند.

XS
SM
MD
LG