لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

واشنگتن پست: بحران خاورميانه تاثير مثبت بر اقتصاد نفتی روسيه دارد


واشنگتن پست: بحران خاورميانه تاثير مثبت بر اقتصاد نفتی روسيه دارد
واشنگتن پست: بحران خاورميانه تاثير مثبت بر اقتصاد نفتی روسيه دارد

واشنگتن تايمزاقدام جمهوری اسلامی در ارسال راکت به افغانستان برای شورشيان طالبان رامحکوم کرده و از قول مقامهای ناتو درافغانستان گزارش می دهد بزرگترين محموله راکت شامل بيش از ۵۰ فروند که از ايران به افغانستان فرستاده شده بود توسط نيروهای اين سازمان کشف و ضبط شده است. واشنگتن تايمز به نقل از تحليلگران ناتو می نويسد اين يک افزايش خطرناک در زمينه مداخله تهران در امور داخلی افغانستان و حمايت از طالبان و نيز افزايش خطرناک دامنه مبارزه جمهور ی اسلامی با آمريکا از طريق گروههای مسلح دست نشانده در منطقه است.

نيويورک تايمز با نشر خبر کناره گيری اکبر هاشمی رفسنجانی از رياست خبرگان می نويسد با جايگزينی آقای هاشمی با يک روحانی طرفدار محمود احمدی نژاد موقعيت تندروها در ساختار قدرت در ايران تقويت می شود. اين روزنامه درمقاله ای ديگر در ارتباط با ايران می نويسد در نگاهی سطحی نگرانه به برافتادن حکومتهای مورد حمايت غرب شايد گفته شود ايران برنده اين تحولات منطقه ای است اما تحليل گران اين ديدگاه را که تهران بتواند خلاء موجود قدرت را پر کند کوته بينانه قلمداد می کنند. روزنامه می افزايد دلارها ی نفتی ايران در تقويت موضع تندروهای طرفدار ايران نظير خالد مشعل در سوريه، حسن نصراله در لبنان و مقتدا صدر در عراق با هدف ايجاد بحران هزينه می شود.

وال استريت جورنال می نويسد فرانسه با به رسميت شناختن شورا ی ملی ليبی بزرگترين سازمان مخالف قذافی اين سازمان را تنها نماينده مشروع مردم ليبی دانسته است. فرانسه تنها کشوری است که تاکنون اين سازمان را به رسميت شناخته است.

روزنامه گاردين چاپ لندن نيز فيلم ويديوئی دو خبرنگار بی بی سی را منتشر کرده که درآن اين خبرنگاران درباره دستگيری، شکنجه و بدرفتاری از سوی نيروهای امنيتی ليبی سخن گفته و افزوده اند اين نيروها بارها برای آنهاصحنه اعدام نمايشی ترتيب داده بودند.

واشنگتن پست مقاله ای دارد در باره تاثير مثبت و فزاينده بحران های خاورميانه براقتصاد نفتی روسيه. درمقاله واشنگتن پست آمده است نفت بشکه ای ۱۱۳ دلار اورال در روسيه موجب شده است صدای مسکو هم در صحنه جهانی رساتر و بلندتر شود. سال پيش هر بشکه نفت ۷۵ دلار بود و اکنون نزديک به دو برابر شده و روسيه توانسته است کسری بودجه را جبران کند و نيازی به اصلاحات رياضت کشانه ای که مخالفت مردم را به همراه دارد نباشد. واشنگتن پست می افزايد تلاش پيشين مسکو به منظور بهبود بخشيدن هرچه بيشتر به مناسبات با آمريکا اکنون ديگر مبرم بودن خود را از دست داده و روسيه با بهره گيری از بحران خاور ميانه موقعيت خود درعرصه جهانی را تقويت می کند. درپايان مقاله آمده است اگر صادرات نفت الجزاير هم با اختلال رو به روشود گازپروم شرکت نفتی روسيه صدای بلندتری درصحنه اقتصاد جهان خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG