لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

شيکاگو تريبيون: فعاليت های هسته ای ايران با گفته های مقامات جمهوری اسلامی منافات دارد


شيکاگو تريبيون: فعاليت های هسته ای ايران با گفته های مقامات جمهوری اسلامی منافات دارد
شيکاگو تريبيون: فعاليت های هسته ای ايران با گفته های مقامات جمهوری اسلامی منافات دارد

واکنش آمريکا و اروپا به کنفرانس خبری محمود احمدی نژاد و ديگر مسائل مربوط به ايران در ميان خبرهای اصلی روزنامه های بين المللی قرار دارد.

روزنامه گاردين با اشاره به کنفرانس خبری روز سه شنبه محمود محمود احمدی نژاد نوشته است وی در نخستين کنفرانس خبری که پس از افشای شکاف ميان رييس جمهوری و رهبر برگزار شد، اذعان کرد که با گروه محافظه کاران وابسته به رهبری اختلاف دارد؛ و گفت: «واضح است که ما با آنها صد و هشتاد درجه اختلاف نظر داريم.» به نوشته گاردين، خطاب آقای احمدی نژاد مستقيماً به محافظه کارانی بود که دولت وی را به انحراف از اصول انقلاب متهم می کنند.

شيکاگو تريبيون با اشاره به بخش ديگری از کنفرانس خبری رييس جمهوری اسلامی می نويسد وی بار ديگر تأکيد کرد که هيچ پيشنهادی از جانب غرب نمی تواند ايران را از غنی سازی اورانيوم، منصرف کند. اين روزنامه يادآوری می کند که گزارش اخير آژانس بين المللی انرژی اتمی ابعاد نظامی برنامه هسته ای دولت تهران را برجسته کرده و نشان داده است که فعاليتهای هسته ای ايران با گفته های مقامات جمهوری اسلامی در مورد صلح آميز بودن اين برنامه ها منافات دارد.

نيويورک تايمز به نقل از رسانه های دولتی ايران می نويسد ايران در نظر دارد در سال جاری توليد سوخت هسته ای خود را تا حد قابل ملاحظه ای افزايش دهد. به نوشته نيويورک تايمز، دولت تهران قصد دارد توليد اورانيوم با غنای بيست درصد را در تأسيسات فردو به سه برابر برساند.

ديلی تلگراف چاپ لندن از ارسال اسلحه سنگين و مهمات توسط دولت جمهوری اسلامی به طالبان خبر می دهد و نوشته است سلاح های مورد نظر را گروهی از قاچاقچيان ايتاليايی به رهبری يک ايرانی به نام همايون بختياری از يک افسر پيشين نيروی دريايی سلطنتی بريتانيا خريداری کرده اند. اين روزنامه از فردی به نام اندرو فاکنر، افسر بازنشسته نيروی ويژه بريتانيا نام می برد که به جرم قاچاق اسلحه چند سال زندانی بود؛ و تحقيقات نشان داد وی سلاح های پيشرفته ای را ظاهراً به مقصد دوبی ارسال کرده است اما مقصد نهايی محموله اسلحه در حقيقت تهران بوده است. به نوشته ديلی تلگراف، برخی از سلاح ها نهايتاً در ولايت نيمروز افغانستان و در دست ستيزه جويان طالبان کشف شد.

XS
SM
MD
LG