لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

واشنگتن پست: ظهور و سقوط معمر قذافی


واشنگتن پست: ظهور و سقوط معمر قذافی
واشنگتن پست: ظهور و سقوط معمر قذافی

بحران ليبی، ظهور و سقوط معمر قذافی و سرنوشت دارايی های مسدود شده آن کشور در گوشه و کنار جهان، سر خط روزنامه های انگليسی زبان را به خود اختصاص داده است.

روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای با عنوان ظهور و سقوط معمر قذافی، رهبر ليبی می نويسد: سقوط قذافی پايان نقش يکی از چهره های سياسی تهديد کننده در تاريخ اخير است که بطور مرتب رنگ عوض می کرد. او که با لقب «سگ ديوانه» حامی تروريسم بين المللی بود زمانی خود را متحد دولت جورج دابليو بوش در مبارزه با تروريسم خواند، پان عربيستی که در مقاطعی تقريباً همه هم پيمانان عرب خود را پراکنده کرد و با فلسفه انقلابی مختص بخود در پايان به يک ديکتاتور قاهر برای حفظ قدرت بدل شد. فردی که اعتبار خود را در غيرقابل پيش بينی بودن حرکت بعديش از سوی ديگران می دانست.

روزنامه گاردين چاپ لندن می نويسد، مدارک محرمانه ای که در طرابلس در اختيار اين روزنامه قرار گرفته، حاکی از تلاش مخفيانه مبلغان رژيم قذافی برای متوقف کردن حمله های ناتو و ايجاد ارتباط با رهبران ناتو و حتی آقای اوباما بود. نگرانی سرهنگ قذافی از حمله همه جانبه نيروهای ناتو به ليبی بود که به باور او در اواخر سپتامبر يا اوايل اکتبر قرار بود صورت گيرد. رژيم قذافی چند ماه پيش نيز تلاش کرده بود تا دنيس کوسی نيچ، نماينده ضدجنگ در کنگره آمريکا را به بازديد از ليبی متقاعد کند.

فايننشيال تايمز لندن می نويسد، شورای ملی انتقالی ليبی يک تکنوکرات سابق رژيم قذافی را مامور کرده است تا اطلاعات مربوط به دارايی های خارجی ليبی را جمع آوری کند. بنا به گفته اين فرد مبلغی معادل ۶۵ ميليارد دلار از ثروت کشور در ارتباط با احتمال فساد مالی مورد بررسی قرار دارد که در اختيار نزديکان معمر قذافی قرار داده شده است.

و روزنامه نيويورک تايمز می نويسد، نيروهای ضد معمر قذافی که در حال انتقال مقر فرماندهی خود از بنغازی به طرابلس هستند، خواست خود مبنی بر آزاد کردن دارايی های مسدود شده ليبی را دوباره مطرح کرده و از نياز مبرم به اين دارايی ها سخن گفته اند. محمود جبرييل، که عملا نقش نخست وزير را در شورای ملی انتقالی عهده دار است نيز در يک کنفرانس خبری نياز به جمع آوری سلاح ها را که در سطح شهر طرابلس به دست مردم افتاده گوشزد کرده و می گويد اين شورا برای ايجاد نيروهای امنيتی و پليس، به پول زيادی نياز دارد.

XS
SM
MD
LG