لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۱

در مطبوعات: مخفيگاه قذافی، زرادخانه ليبی، و نحوه آزاد کردن دارايی ها


در مطبوعات: مخفيگاه قذافی، زرادخانه ليبی، و نحوه آزاد کردن دارايی ها
در مطبوعات: مخفيگاه قذافی، زرادخانه ليبی، و نحوه آزاد کردن دارايی ها

واشنگتن پست گمانه زنی ها در مورد محل اختفای سرهنگ قذافی را چنين بيان ميکند: او در يک شبکه تونلی که از يک سو به مقر او باب العزيزيه و از سوی ديگر به هتل ريکسوس و از طرفی به دريا متصل است، مخفی شده؛ قذافی در مرزعه اش در نزديکی فرودگاه ليبی پنهان است. رهبر ليبی در ميان حيوانات باغ وحش طرابلس خود را پنهان کرده که در منطقه تحت کنترل وفادارانش واقع است. ارسال پيام های راديويی با کيفيت پايين از سوی سرهنگ قذافی حاکی از زنده بودن و پنهان شدن او در محلی با حداقل امکانات است.

واشنگتن تايمز در مقاله ای به نگرانی آمريکا از موشکها و سلاح های شيميايی ليبی پرداخته و می نويسد، ارتش آمريکا و سازمانهای اطلاعاتی و ديپلماتيک اين کشور مشغول برنامه ريزی برای در امان نگهداشتن زرادخانه قذافی هستند. نگرانی های دولت ايالات متحده از آنست که سلاح متعارفی چون موشک های اس اِ ۷ که از روی شانه پرتاب شده و هواپيماها را هدف قرار می دهد به دست افراد ناباب بيفتد.

وال استريت ژورنال با نگاهی کلی تر به نحوۀ آزاد کردن دارايی های کشورهای بهره مند از بهار عرب پرداخته و پيچيدگی های اين کار را مورد بحث قرار داده و می نويسد: دولتهای جديد تونس و مصر که از سوی مردم خود تحت فشار شديد برای عدالت خواهی قرار دارند در قلاب مشکلات قانونی برای بازپس گرفتن ميليونها دلار از دارايی های مسدود شده متعلق به رهبران سابق، گير کرده اند. اين دارايی ها در بانکهای سوييس، بريتانيا و ديگر کشورهای اروپايی قرار دارد.

نيويورک تايمز در تحليلی کلّی بر اوضاع بعد از شورش های عرب، آنها را مناطق متزلزل خوانده و می نويسد: هيج خيزشی همسان نيست امّا پيچيدگی اوضاع ليبی بر شورشيان در بحرين، سوريه و مهم تر از همه در يمن پژواک داشته و اين نگرانی را بوجود می آورد که طولانی شدن مرحلۀ گذار به دوره ای نوين در کشورهای عربی ممکن است با بی نظمی که مصر شاهد آن بوده است، روبرو شود.

XS
SM
MD
LG