لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۷

فايننشال تايمز: منطقه ممنوعه تحرک هر گونه خودروی نظامی برای ليبی اعلام شود


فايننشال تايمز: منطقه ممنوعه تحرک هر گونه خودروی نظامی برای ليبی اعلام شود
فايننشال تايمز: منطقه ممنوعه تحرک هر گونه خودروی نظامی برای ليبی اعلام شود

تبيين استراتژی منطقه ای آمريکا برای دموکراسی در خاورميانه، افشاگری سيف الاسلام قذافی، و نظری ديگر به استقرار نيروهای عربستان سعودی در بحرين برخی از عناوين روزنامه های جهان است.

سرمقاله کريستين ساينس مانيتور به تغيير روند انقلابی در کشورهای خاورميانه از ليبی تا بحرين اشاره دارد. اين روزنامه می نويسد بر خلاف مرحله نخستين يعنی انقلاب تونس و مصر، اکنون با ورود نيروهای مسلح به صحنه تظاهرات در ليبی و بحرين، به ميان آمدن طرح ايجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی، و نقش نفت، پرزيدنت اوباما با مرحله جديدی روبروست که در آن، چشم انداز رسيدن مردم به خواست های خود کمرنگ تر شده؛ و گزينه های پيش روی سياستگزاران آمريکا و غرب دشوارتر به نظر می رسد. در حالی که نيروهای سرهنگ قذافی به شدت سرگرم سرکوب مخالفان و بازپس گرفتن مناطق آزاد شده از دست شورشيان هستند؛ و بحرين با استقرار نيروهای اعزامی از شورای همکاری خليج فارس و اعلام سه ماه وضعيت فوق العاده عرصه را بر جنبش مردم هر چه تنگتر می کند، پيش بينی در مورد آينده منطقه آسان نيست؛ اما پرزيدنت اوباما نيک می داند که ثبات در حکومت های دموکراتيک پايدارتر از حکومت های استبدادی است؛ پس بهتر است راه حمايت از خواستهای دموکراتيک مردم را ادامه دهد.

در مقاله ای در واشنگتن پست، زلمای خليل زاد، سفير پيشين واشنگتن در سازمان ملل متحد، پيشنهاد کرده است که آمريکا در اجرای يک استراتژی منطقه ای برای پيشبرد دموکراسی در خاورميانه نقش فعال تری ايفا کند؛ و از جبنش های عموماً آرام و بی خشونتی که در کشورهای خاورميانه با اتکا به نيروی جوانان به راه افتاده است، پشتيبانی کند.

به نوشته فايننشال تايمز، با شدت گرفتن حملات هوايی و زمينی نيروهای هوادار قذافی عليه مخالفان، تحريم های بين المللی و اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبی چاره ساز نخواهد بود؛ و برای جلوگيری از حمله تانکها به مردم، بايد در آن کشور «منطقه ممنوعه تحرک هر گونه خودروی نظامی اعلام شود.»

در خبری ديگر، به نوشته گاردين، سيف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی، به وعده خود مبنی بر افشاگری عليه رييس جمهوری فرانسه عمل کرد؛ و در گفتگو با کانال تلويزيونی يورونيوز ادعا کرد کمک های کلان مالی رژيم طرابلس به کمپين انتخاباتی نيکلا سارکوزی در سال ۲۰۰۷ موجب پيروزی وی در انتخابات شده است. سيف قذافی گفت اسناد نقل و انتقال بانکی اين کمک ها را در اختيار دارد.

XS
SM
MD
LG