لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

کری: اقدامی که نبايد صورت گيرد حضور نيروی زمينی آمريکا در خاک ليبی است


کری: اقدامی که نبايد صورت گيرد حضور نيروی زمينی آمريکا در خاک ليبی است
کری: اقدامی که نبايد صورت گيرد حضور نيروی زمينی آمريکا در خاک ليبی است

جان کری، سناتور دموکرات، در يادداشتی در روزنامه واشنگتن پست می نويسد برقراری منطقه پرواز ممنوع در ليبی بايد با رای سازمان ملل متحد به اجرا گذشته شود، اما چين و روسيه در اين خصوص برخورد قاطعی نداشته اند و بر حمايت آنها نمی توان حساب کرد. جان کری می نويسد ايالات متحده بايد اقدامات ديپلماتيک را از سازمان ملل فراتر ببرد و در اين راستا حمايت ناتو و اتحاديه کشورهای آفريقايی شرايطی را فراهم خواهد کرد تا اين تصور ايجاد نشود که ايالات متحده و متحدانش به طور يکجانبه به يک کشور مسلمان حمله می کنند. سناتور کری تاکيد کرد اقدامی که نبايد صورت گيرد حضور نيروی زمينی آمريکا در خاک ليبی است.

پل ولفيتز، معاون وزير دفاع پيشين آمريکا، در وال استريت جورنال می نويسد تا زمانی که افرادی در ليبی برای برکناری قذافی مبارزه ميکنند، اعزام نيرو به آن کشور منطقی به نظر نمی رسد اما دولت واشنگتن علاوه بر تعيين منطقه پرواز ممنوع بايد از شبه نظاميان مخالف دولت ليبی حمايت کند تا سقوط حکومت معمر قذافی تسريع شود.

اما روزنامه نيويورک تايمز می نويسد پرزيدنت باراک اوباما در برخورد با تحولات بين المللی دو چهره از خود نشان داده: از يک سو رهبری آرمانگرا که خواستار تحولات بنيادين است و از سوی ديگر رييس جمهوری عملگرا که در پی حفظ منافع ملی آمريکاست. و در اين راستا آمريکا حتی در تعيين منطقه پرواز ممنوع هم بسيار محتاطانه عمل خواهد کرد.

در خصوص مسائل داخلی آمريکا سرمقاله يو اس ای تودی به انتقاد از جلسه پرسش و پاسخ در کنگره ايالت متحده پرداخته که در آن خطر اسلامگرايی و تروريسم در داخل آمريکا مورد بحث قرار گرفته است. اما پيتر کينگ، رييس کميسون امنيت داخلی مجلس نمايندگان آمريکا، طی يادداشتی در اين روزنامه در دفاع از جلسه روز پنجشنبه تاکيد کرده است که خطر اقدامات تروريستی از سوی اسلامگرايان در آمريکا جدی است. آقای کينگ که برگزار کننده جلسه پرسش و پاسخ روز پنجشنبه بود می نويسد القاعده تلاش می کند تا مسلمانان داخل آمريکا را به اين شبکه جذب کند و هدف از جلسه کنگره برخوردی شفاف با اين خطر است.

يوجين رابينسون، ستون نويس واشنگتن پست، با انتقاد از جلسه روز پنجشنبه می نويسد اکنون ترس از اسلام حضور پررنگی در جامعه آمريکا دارد و تلاش پيتر کينگ نه در جهت شفاف سازی بلکه در جهت دامن زدن به اين ترس خواهد بود.

XS
SM
MD
LG