لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۸

گاردين: احتمال مجازات پرس تی وی به دليل زير پا گذاشتن قوانين بريتانيا


گاردين: احتمال مجازات پرس تی وی به دليل زير پا گذاشتن قوانين بريتانيا
گاردين: احتمال مجازات پرس تی وی به دليل زير پا گذاشتن قوانين بريتانيا

چند روزنامه آمريکايی و انگليسی تحولات مرتبط با ايران را مورد بررسی قرار داده اند.

کيم بيکر در مقاله خود در لس آنجلس تايمز با اشاره به آزادی هما دروتی پروز، خبرنگار ايرانی تبار شبکه خبری الجزيره، می نويسد که حداقل خانم پروز از حمايت جامعه بين المللی و کارفرمايش برخوردار بود. بسياری از خبرنگاران بين المللی در سال جاری يا بازداشت، مجروح و حتی در حين انجام وظيفه کشته شده اند و اين امر نشان از خطر روزافزونی دارد که دنيای خبرنگاری با آن در سال های اخير، مواجه بوده است. هنگامی که سازمان های عمده خبری دنيا پوشش خبری خود را در اقصی نقاط دنيا کاهش می دهند خبرنگاران آزاد اين خلا را پر کرده اند. در مقابل خبرنگار آزاد آمريکايی چون جاش بائر از حمايت هيچ سازمان عمده خبری برای کسب آزادی خود برخوردار نيست.

روزنامه گاردين در گزارشی از احتمال مجازات پرس تی وی، شبکه انگليسی زبان جمهوری اسلامی، به دليل زير پا گذاشتن قوانين پخش برنامه ها در بريتانيا، خبر می دهد. اداره آف کام که بر نحوه کار رسانه ها در بريتانيا نظارت می کند در پی شکايت مازيار بهاری، خبرنگار نيوزويک از پخش برنامه تلويزيونی پرس تی وی که طی آن اعترافات تلويزيونی او را در هنگام اسارت چند ماهه وی در تهران نشان داد نتيجه می گيرد که اين مصاحبه تحت فشار و ارعاب صورت گرفته و پرس تی وی نمی بايست اين اعترافات را در برنامه خود می گنجاند.

اما در خبری ديگر روزنامه وال استريت جورنال در مقاله ای به قلم ايلان برمن تحت عنوان تلاش ايران برای کسب اورانيوم آفريقا می نويسد عليرغم تمام نگرانی های سياستگزاران واشنگتن هيچ اقدام جدی برای مجازات کشورهای فروشنده اورانيوم به ايران صورت نگرفته و حتی قانونی برای مقدور ساختن چنين اقدامی تصويب نشده است. برمن در پايان با اشاره به روابط نزديک ايران و زيمبابوه می گويد مصلحت است که قانونگذاران اطمينان حاصل کنند که شبکه هسته ای ايران خالی از اورانيوم باشد تا آنکه سعی کنند دستگاه های سانتريفيوز را متوقف سازند.

XS
SM
MD
LG