لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۳

ايران در تلاش است مواد لازم را برای ساخت سانتريفيوژها خريداری کند


ايران در تلاش است مواد لازم را برای ساخت سانتريفيوژها خريداری کند
ايران در تلاش است مواد لازم را برای ساخت سانتريفيوژها خريداری کند

ادعاهای اخير مقامات جمهوری اسلامی ايران مبنی بر دستيابی به پيشرفت های بيشتر در عرصه برنامه هسته ای، تحليل ها و گزارش هايی را در مطبوعات جهان به همراه داشته است.

واشنگتن پست در اين زمينه نوشته است اگر ايران آنطور که می گويد، به سانتريفيوژهای پيشرفته دست يافته باشد، در کمتر از يکسال قادر به ساخت سلاح هسته ای خواهد بود. ادعاهای اخير مقامات جمهوری اسلامی ايران در مورد پيشرفت های هسته ای را تاييدی بر ارزيابی های اخير کارشناسان و مقامات اطلاعاتی غرب دانسته که گفته اند ايران درصدد سرعت بخشيدن به فرايند غنی سازی اورانيوم است. اگرچه برخی از پيشرفت های هسته ای مورد ادعای مقامات جمهوری اسلامی هنوز تکميل نشده است، اما برخی از کارشناسان برآنند که در پيش بينی های خود در مورد مدت زمان لازم برای دستيابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی بازنگری کنند. اگرچه مقامات ايالات متحده با ديده ترديد به توانايی ايران برای ساخت سانتريفيوژهای پيشرفته می نگرند، اما تهران در تلاش است مواد لازم برای ساخت اين سانتريفيوژها را به هر نحو ممکن به دست بياورد. موادی مانند فيبر کربن، که ايران قادر به ساخت آن نيست و تلاشهايش برای به دست آوردن آن تاکنون موفقيت آميز نبوده است. با اين حال آنچه روشن نيست اينکه ايران تا قبل از اعمال تحريم های سخت گيرانه چه ميزان از اين قبيل مواد را خريداری کرده بود؟ واشنگتن پست در خاتمه می گويد حتی آژانس بين المللی انرژی اتمی هم پاسخ اين قبيل پرسش ها را نمی داند.

اما نيويورک تايمز از رد درخواست های بين المللی توسط مقامات آلمان برای تعطيل کردن بانک تجاری ايران- اروپا خبر داده و نوشته است اين بانک ايرانی که مقر آن در هامبورگ آلمان است، نقش مهمی در تامين مالی نهادهايی دارد که در فهرست سياه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی هستند. مقامات ايالات متحده و اتحاديه اروپا بر فشارهای خود بر آلمان به منظور متوقف کردن فعاليت های بانک تجاری ايران- اروپا افزوده اند. اين بانک در ماه سپتامبر در فهرست نهادهايی قرار گرفت که از فعاليت در سيستم مالی آمريکا منع شده اند، اما آلمان می گويد شواهدی مبنی بر فعاليت غيرقانونی اين بانک وجود ندارد. نيويورک تايمز تاکيد می کند يکی از دلايل مهمی که باعث شده آلمان نسبت به تلاش برای تعطيل کردن اين بانک ايرانی از خود تمايل نشان ندهد، اين است که بانک تجاری ايران - اروپا نقش کليدی در مناسبات تجاری با برخی از شرکت های صادراتی آلمان ايفا می کند؛ شرکت هايی که در حمايت از بانک تجاری ايران-اروپا لابی گری می کنند.

در همين حال روزنامه واشنگتن تايمز به دوگانگی در رويکردها نسبت به سوزاندن قرآن در آمريکا و در دو کشور مسلمان نشين ايران و افغانستان پرداخته و نوشته است به تازگی ويديويی در اينترنت منتشر شده که در آن دو نفر که خود را ايرانی و افغانی معرفی می کنند، قرآن را به آتش می کشند. چنين اقدامی در آمريکا گاه نشانه آزادی بيان تلقی می شود و گاه اقدامی حاکی از تعصب کورکورانه که می تواند آتش خشم و نفرت خارجی ها نسبت به آمريکاييان را شعله ور کند. با اين حال دو نفری که در ايران و افغانستان قرآن را به آتش کشيده اند، خواهان انتقال اين پيام هستند که قرآن در کشورهايشان جزيی بنيادين از ارزش های مذهبی نيست بلکه مانيفيستی برای تندروهاست تا بر اساس آن، نقض حقوق بشر را توجيه کنند. واشنگتن تايمز جمع بندی می کند که مخالفان در ايران و افغانستان خواهان دستيابی به آزادی هايی هستند که کشورهای غربی قرن ها پيش به آن دست يافته اند و برای آنها سوزاندن قرآن، اقدامی است که مشعل آزادی را شعله ور می کند.

XS
SM
MD
LG