لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۰

وال استريت جورنال: جنبش سبز ايران هر سه شنبه را روز برپايی تظاهرات خيابانی اعلام کرده است


وال استريت جورنال: جنبش سبز ايران هر سه شنبه را روز برپايی تظاهرات خيابانی اعلام کرده است
وال استريت جورنال: جنبش سبز ايران هر سه شنبه را روز برپايی تظاهرات خيابانی اعلام کرده است

انتقاد روشنفکران سعودی از اقدام پادشاه دراعلام برنامه ۳۶ ميليارد دلاری پرداخت پول به مردم هنگام ورودش به فرودگاه رياض موضوع مقاله گاردين چاپ لندن است. گاردين می نويسد روشنفکران، انديشمندان اسلامی، طرفداران حقوق برابر زن و مرد، شاعران و دانشگاهيان اين کشور دربيانيه ای روز پنجشنبه يازدهم مارس را روز خشم درعربستان سعودی اعلام کرده و گفته اند پول جايگزين اصلاحات سياسی عميق و پايدار نخواهد شد.

واشنگتن پست با اشاره به برگزاری روز خشم در عراق و کشته شدن ۵ نفر دراين تظاهرات که از سوی دولت مالکی ممنوع اعلام شده بود می نويسد دولت و رهبران شيعی تظاهرات را منع کرده بودند اما مردم در کرکوک، موصل و بصره با ناديده گرفتن منع دولتی به خيابان ها آمدند.

نيويورک تايمز می نويسد دولت اوباما در بحران فراگير خاورميانه در نظر دارد طرف برنده های اين جنبش را بگيرد. به نوشته روزنامه، واشنگتن به اين نتيجه رسيده است که حکومت های پادشاهی و اميرنشين ها ماندنی هستند و جمهوری های مادام العمر رفتنی اند. اين روزنامه با اشاره به جنبش های دموکراسی خواهی از مراکش تا ايران و سرنگونی دو رييس جمهوری تا اين زمان می نويسد با انکه پادشاه بحرين هنوز مشکلاتی دارد احتمال برافتادن پادشاهی سعودی، بحرين و اميرنشين های خليج فارس چندان زياد نيست.

وال استريت جورنال با اشاره به تلاش مالکی، نخست وزير عراق، در آرام کردن کشور در پی اعلام روز خشم می نويسد نوری مالکی گفته است «تنها طرفداران صدام حسين و القاعده با ايجاد نا آرامی درعراق و اعلام روز خشم موافقند.» اين روزنامه به برنامه مخالفان جمهوری اسلامی در برپايی تظاهرات هفتگی اشاره کرده و می نويسد جنبش سبز هر سه شنبه را روز برپايی تظاهرات خيابانی اعلام کرده است. وال استريت جورنال از سرزنده شدن دوباره جنبش سبز خبر داده و می نويسد حکومت نيز بر حضور نيروهای امنيتی در خيابان ها افزوده و به مخالفان هشدار داده است.

واشنگتن تايمز به نزديک شدن توافق مخالفان دولت بحرين با حکومت اين کشور خبر می دهد و می نويسد چند اقدام اعتمادساز تا کنون انجام شده و با احتياط می توان گفت توافق در چشم انداز است. واشنگتن تايمز از تلاش ايران در سطح جهانی برای يافتن منابع اورانيوم خبر داده و می نويسد در زيمبابوه بردامنه اين فعاليتها افزوده شده است چون در ايران منابع اورانيوم چندانی تاکنون کشف نشده است. واشنگتن تايمز از ديدار محرمانه علی اکبر صالحی، وزير خارجه ايران، درماه گذشته از زيمبابوه خبر داده و گفته است وزير کشاورزی ايران نيز با همين هدف به تازگی به هراره سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG