لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۳

تايم: خروج نمايندگان آمريکا و اروپا از جلسۀ سخنرانی محمود احمدی نژاد اقدامی به جا بود


هفته نامۀ تايم خروج نمايندگان آمريکا و هم پيمانان اروپايی اين کشور از جلسۀ سخنرانی رييس جمهوری اسلامی ايران در کنفرانس اعضاء پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای را اقدامی به جا خوانده است

اما هفته نامه تايم در عين حال می نويسد اين حرکت لزوماً ضامن پيروزی ايالات متحده و اروپا در نشست يکماههء اِن پی تی نيست. تونی کرون احتمال می دهد که اقدام ايالات متحده، بريتانيا، فرانسه، کانادا، مجارستان، نيوزيلند، هلند و چند کشور ديگر نهايتاً به نفع احمدی نژاد تمام شود. نويسنده اشاره می کند که بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد پيشتر از پشت همان تريبون، جمهوری اسلامی را مورد خطاب قرار داد و دولت ايران را مسئول شفاف سازی و رفع ترديد در مورد نيّات ايران از برنامۀ اتمی خويش دانست. و وزير خارجۀ آمريکا گفت ايران برای منحرف کردن توجهات از سابقهء خود و فرار از مسئوليت هر کاری خواهد کرد.

سخنان احمدی نژاد همچون دفعات قبل تلاشی بود برای منحرف کردن کنفرانس از نيّات مشکوک هسته ای جمهوری اسلامی؛ و به اين ترتيب روز اول کنفرانس بدون برنده ای به پايان رسيد

نشريهء ويکلی استاندارد می نويسد يکبار ديگر محمود احمدی نژاد -- رئيس جمهوری کشوری که دشمن شماره يک آمريکاست - پا به خاک کشورما گذاشت و در نشست سازمان ملل متحد شرکت کرد. مايکل آنتون می نويسد البته آداب و رسوم و عرف ديپلماتيک حکم می کند که به همۀ کشورها - حتی بدرفتارترين آنها - به طور برابر اجازۀ عضويت در اين نهاد بين المللی و حضور در جلسات آن داده شود. اما رييس کشوری که دشمن قسم خوردۀ ايالات متحده است، از تريبون سازمانی بين المللی کشور ما و هم پيمانان ما را به باد لفاظی های خصمانه گرفت و در مورد نيّات و اقدامات کشور خود مشتی دروغ بافت. نويسنده نتيجه گيری کرده است که حسن نيت به خرج دادن دولت واشنگتن در برابر تهران تا کنون نتيجه ای نداده است؛ و در آينده نيز به تغيير رفتار جمهوری اسلامی منجر نخواهد شد.

جان بولتون: بايد برای رويارويی با ايران هسته ای آماده باشيم

نشريۀ نشنال اينترست در نسخهء اينترنتی خود با اشاره به هشدار اخير جان بولتون سفير پيشين آمريکا در سازمان ملل متحد با اين مضمون که «بايد برای رويارويی با ايران هسته ای آماده باشيم» می نويسد ايالات متحده در تنظيم تحريم ها عليه جمهوری اسلامی عملاً نمی تواند چشم اميدی به چين و روسيه داشته باشد. پس شايد هنگام آن فرارسيده است که واشنگتن در اجرای تحريم ها و ديگر اقدامات عليه جمهوری اسلامی ايران به طور يکجانبه اقدام کند. نشريه فارين پاليسی نيز می نويسد تحريم های تنبيهی عليه کره شمالی در عين حال که به زيان پيونگ يانگ است ممکن است به سود جمهوری اسلامی ايران تمام شود.

XS
SM
MD
LG