لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۷

مطبوعات: آيا محاکمه رهبران اصلاح طلبان در ايران نزديک است؟


مطبوعات: آيا محاکمه رهبران اصلاح طلبان در ايران نزديک است؟
مطبوعات: آيا محاکمه رهبران اصلاح طلبان در ايران نزديک است؟

روزنامه سن فرانسيسکو کرونيکل از تصميم مقامات قضايی ايران برای محاکمه رهبران اصلاح طلبان خبر داده است. اين روزنامه می نويسد تکرار هشدارهای اخير محافظه کاران درباره محاکمه مخالفان جمهوری اسلامی از سوی عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، در نماز جمعه بيانگر آن است که به نظر سران رژيم سرکوب های هجده ماه اخير برای ارعاب مردم کافی بوده است؛ و آسوده خاطرند که در صورت بازداشت و محاکمه ميرحسين موسوی و مهدی کروبی موج ديگری از اعتراض های مردمی به راه نخواهد افتاد.

وال استريت جورنال نوشته است شرکت بانکی هنگ کنگ و شانگهای موسوم به بانک اچ اس بی سی، با پخش آگهی های پررنگ و لعاب برای سرمايه گذاری در ايران اعتبار خود را از دست داده است. به نوشته اين روزنامه بانک اچ اس بی سی تبليغ می کند که تنها چهار درصد فيلم ها در آمريکا توسط کارگردانان زن ساخته شده است اما در ايران اين ميزان بيست و پنج درصد است و آن کشور را مکان مناسبی برای سرمايه گذاری خارجی معرفی می کند؛ اما چشمان خود را به روی سانسور و جناياتی که دولت مذهبی تهران عليه هنر و انديشه انجام می دهد، بسته است.

در مقاله ای در هافينگتن پست از دولت آمريکا خواسته شده است تا از گروه های ايرانی فعال و مخالف حکومت ايران پشتيبانی بيشتری کند؛ و از جمله سازمان مجاهدين خلق را از فهرست سازمان های تروريستی، خارج کند.

يک مقام ارشد صدای آمريکا در مصاحبه با واشنگتن پست، برنامه طنز «پارازيت» را با هفده ميليون بازديد کننده روی صفحه اينترنتی فيس بوک در يک ماه، و ۴۵ هزار بازديد کننده روی يوتيوب در هفته، پربيننده ترين برنامه صدای آمريکا خوانده است.

واشنگتن پست درمقاله ای به زيرو رو کردن نظام آموزشی درايران با هدف زدودن نفوذ غرب دراين کشور پرداخته و می نويسد تازه ترين تلاش جمهوری اسلامی در تحکيم ارزشهای اسلامی و رويارويی با روی آوردن فزاينده طبقه متوسط ايران به جدايی دين از دولت و سياست، زيرو رو کردن نظام آموزش و پرورش است. از اول مهرماه امسال درهمه دبيرستان های ايران درس آموزش سياسی و مهارت ها ی زندگی گنجانده شده و هدف اين دروس جلوگيری از لغزيدن جوانان به سوی جنبشهای سياسی «منحرف» و نيز تشويق دختران به ازدواج هرچه زودتر، اعلام شده است.

ادمونتون روزنامه چاپ کانادا می نويسد دولت کانادا بخاطرزيرپا نهاده شدن حقوق بشر در ايران از تهران خواسته است از اعدام شهروندان آن کشور که تابعيت دوگانه دارند، خوددار ی ورزد. به نوشته اين روز نامه لارنس کنن، وزير امور خارجه کانادا، نسبت به سرنوشت دو کانادايی ايرانی تبار که به اعدام محکوم شده اند ابراز نگرانی عميق کرده است. اين دو ايراني- کانادايی، سعيد ملک پور و حميد قاسمی، نام دارند. آقای ملک پور برنامه ريز کامپيوتر است که به اتهام راه اندازی يک سايت و قاسمی که درسال ۲۰۰۸ برای ديدن مادر خود ازکانادا به ايران رفت به اتهام اقدام عليه امنيت ملی، به مرگ محکوم شده اند.

گاردين در آغاز سال نوی ميلادی نوشته است سال ۲۰۱۰، افشاگری های ويکی ليکس چهره ديپلماسی جهان را عوض کرد و با نشان دادن تهديد قريب الوقوع از سوی جمهوری اسلامی و کره شمالی، نگرانی جهانی را برانگيخت؛ اما اگر تهديد اين دو کشور عملی شود چالش های جهانی در در سال پيش رو، صدچندان خواهد بود.

XS
SM
MD
LG