لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

مطبوعات: اخوان المسلمين چه می خواهند؟


مطبوعات: اخوان المسلمين چه می خواهند؟
مطبوعات: اخوان المسلمين چه می خواهند؟

پانزده روز پس از آغاز قيام مردمی در مصر- که برای جهان غافلگير کننده بود - اين پرسش اذهان را به خود مشغول کرده است که اخوان المسلمين چه می خواهند؛ و آيا قصد دارند با کنار زدن حسنی مبارک، زمام رهبری را در آن کشور به دست گيرند؟

نيويورک تايمز نوشته است اين روزها در ميدان تحرير قاهره، عده ای با گرفتن فيلم و عکس از حضور گسترده مردم، لحظاتی را ثبت می کنند که در چهل سال گذشته بی سابقه بوده؛ و ممکن است ديگر در تاريخ مصر تکرار نشود. در همين حال، فايننشال تايمز می نويسد با گذشت هر روز، چنين به نظر می رسد که امروز روز تعيين سرنوشت برای مردم مصر است؛ اما به ثمر رسيدن انقلاب می تواند ماهها و يا حتی سال ها به طول بيانجامد. تجربه انقلاب های گذشته نشان داده است که در سال های پس از پيروزی، ممکن است افراط گرايان اقليت دگرانديش را کنار بزنند؛ و آيت الله ها عرصه را بر انديشمندان آزادمنش ببندند. حال بايد ديد مردم مصر - که با خواسته های آزادی رسانه ها و انتخابات آزاد به خيابان ها ريخته اند - در ادامه راه به سوی دنيای آزاد می روند يا حکومتی اسلامی را برمی گزينند.

روزنامه لوموند می نويسد اخوان المسلمين در اعتراضات مردمی که دولت مصر را به لرزه در آورده است نقشی نداشت. تظاهرکنندگان عمدتاً افراد عادی يا لاييک يا چپگرا هستند که برای گرفتن مطالبات دموکراتيک خود در قاهره، اسکندريه و ديگر شهرها به خيابان ها ريخته اند؛ اما با اين حال، نمايندگان حسنی مبارک، رييس جمهوری مصر، برای مذاکره بر سر خواست های مردم، اخوان المسلمين را برگزيده اند!

گاردين به نقل از اخوان المسلمين می نويسد «اين انقلاب متعلق به مردم مصر است، نه ما.» اين روزنامه می نويسد اخوان المسلمين طالب حکومت بر مصر نيست؛ بلکه تنها خواستار کنار رفتن مبارک؛ و حاکميت دموکراسی در آن کشور است .

XS
SM
MD
LG