لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۸

اظهارات دولت و اپوزيسيون بحرين در مورد ديالوگ


اظهارات دولت و اپوزيسيون بحرين در مورد ديالوگ
اظهارات دولت و اپوزيسيون بحرين در مورد ديالوگ

یک روز پس از آنکه یک گروه عمده اپوزیسیون بحرین از نقش میانجی کویت برای رفع بحران بحرین استقبال کرد، وزیر خارجه بحرین وساطت کویت را خبری نادرست خواند. یک عضو گروه الوفاق از بلوک اپوزیسیون در واکنش به نظریه وزیر خارجه بحرین به خبرنگار صدای آمريکا در ابوظبی گفته است که چنین نظری نمایانگر خودداری حکومت بحرین از آغاز دیالوگ با اپوزیسیون است.

در همين حال وال استریت جورنال از فرصت سوزی و در نتیجه کوتاه آمدن یک گروه بزرگ شیعه در بحرین از خواست ها ی اولیه اش خبر داده و می نویسد الوفاق حزب شیعی مخالف دولت آمادگی خود را برای گفت وگو با حکومت و حل بحران با چشم پوشی از همه خواست های کلیدی پیشین، تنها به شرط برداشتن حکومت نظامی اعلام کرده است.

این روزنامه همچنین با اشاره به کمک برخی از شرکت های آمریکايی به حکومت های خودکامه خاورمیانه در اعمال سانسور براینترنت، سیاست این شرکت ها را مغایر سیاست اعلام شده دولت آمریکا از سوی وزیر امورخارجه خوانده و نوشته است وزارت امور خارجه به تازگی ۲۰ میلیون دلار را برای نرم افزارهايی اختصاص داده که به مردم خاورمیانه در مبارزه با سانسور دولتی اینترنت کمک کند.

روزنامه واشنگتن تایمز با اشاره به سفر پرزيدنت باراک اباما به کشورهای آمریکای لاتین می نویسد ريیس جمهوری آمریکا دراین سفر درباره هر موضوعی ازجمله لیبی، مواد مخدر، مهاجرت، خشونت، و بازرگانی سخن گفت اما از هوگو چاوز دشمن آمریکا، مشوق گروه های تروریستی در آمریکای لاتین و دوست نزدیک جمهوری اسلامی حرفی نزد با آنکه بنا به گزارش ها، ایران به بهانه ساخت کارخانه در ونزوئلا درحال کشف معدن اورانیوم در این کشور است که گفته می شود کاراکاس در این زمینه به تهران کمک می کند.

اما نیویورک تایمزبه تلاش حکومت سوریه در حل تنش عمیق سیاسی این کشور پرداخته و می نویسد بشار اسد قصد دارد قانون مخوف وضعیت فوق العاده را که ۴۸ سال پیش بر کشور تحمیل شده است، لغو کند هرچند ناظران می گویند با توجه به آن همه قانون که انواع آزادی های مدنی در سوریه را محدود می کند، لغو وضعیت فوق العاده نيز اوضاع را عوض نخواهد کرد. چون حزب بعث به نوشته نیویورک تایمز انحصار قدرت را در دست دارد، بر ۵ دستگاه اطلاعاتی مسلط است، دادگاه های نظامی و امنیتی را دارد و به موجب ماده ۱۶ قانون ماموران امنیتی در برابر جنایت هايی که علیه مردم مرتکب شوند، مسئول نخواهند بود. در همين حال رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، مقام های سوریه را به انجام اصلاحات تشویق کرده و از بشار اسد خواسته است به صدای مردم خود گوش کند.

XS
SM
MD
LG