لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

در مطبوعات: نيويورک تايمز می گويد اقدام نظامی عليه رژيم قذافی درست بود


در مطبوعات: نيويورک تايمز می گويد اقدام نظامی عليه رژيم قذافی درست بود
در مطبوعات: نيويورک تايمز می گويد اقدام نظامی عليه رژيم قذافی درست بود

در روزنامه های بين المللی درباره تحولات ليبی، سوريه و موضوع های منطقه خاورميانه و جنگ سايبری گزارش هايی منتشر شده است.

سرمقاله نيويورک تايمز به بررسی نقش ناتو در موفقيت مخالفان دولت قذافی پرداخته و حملات هوايی نيروهای ناتو را از عوامل موثر در سقوط طرابلس ارزيابی کرده است. اين روزنامه می نويسد در اين ميان رهبران بريتانيا، فرانسه و آمريکا نشان دادند که قضاوت درستی در خصوص اقدام نظامی عليه دولت قذافی داشته اند و به رغم اظهارات منتقدان، سقوط دولت قذافی سريعتر از پيش بينی ها صورت گرفت.

وال استريت ژورنال هم در مقاله ای به بررسی تلاش های دولت قذافی برای کنترل و شنود ارتباطات تلفنی و اينترنتی مردم آن کشور پرداخته است. اين روزنامه می نويسد خبرنگارانش از ساختمانی بازديد کرده اند که پر از دستگاه های شنود ساخت کشورهای غربی است. وال استريت به نقل از منابعی که نامشان را فاش نکرده می نويسد شرکت فرانسوی امزی و شرکت چينی زی.تی.ای با دستگاه های اطلاعاتی رژيم قذافی معاملات تجاری داشته اند.

واشنگتن پست در گزارشی به جنگ سايبری کره شمالی عليه کره جنوبی پرداخته است. بنا به اين گزارش در ماه آوريل کره شمالی در حمله ای سايبری تعداد زيادی از دستگاه های عابر بانک را در کره جنوبی از کار انداخته است. واشنگتن پست می نويسد سيستم کنترل راه آهن سئول از نرم افزاری استفاده می کند که مشابه با نرم افزار تاسيسات اتمی ايران است که مورد حمله ويروس استاکس نت قرار گرفت و از اين رو مقام های سئول نگرانند همسايه شمالی آن کشور در تلاش برای حملات سايبری جدی باشد.

روزنامه فرانسوی فيگارو از ملاقات محرمانه يک هيئت ايرانی با مقام های مخالف حکومت سوريه در يک پايتخت اروپايی خبر داد. برپايه مطلب روزنامه فيگارو، اعضای هيئت ايرانی قصد شناخت بيشتر از رهبران مخالف رژيم سوريه را داشته اند، مخالفانی که در طول بيش از ۴۰ سال زمامداری و سلطه حرب بعث و خاندان اسد بر آن کشور، با محدوديت و سرکوب روبرو بوده اند. روزنامه فيگارو در يادداشت خود بر فاصله گيری تهران از دمشق تاکيد کرده است.

و در خصوص مسائل داخلی آمريکا، با نزديک شدن به دهمين سالگرد حملات يازدهم سپتامبر، لس انجلس تايمز به بررسی تأثير اين رويداد بر تلاش های اطلاعاتی دولت در داخل آمريکا پرداخته است. اين روزنامه می نوسيد طی ده سال گذشته، دستگاه های اطلاعاتی راحت تر از گذشته امکان جمع آوری اطلاعات را در خصوص شهروندان آمريکايی داشته اند. عده ای اين اقدامات را خلاف استانداردهای ايالات متحده در خصوص آزادی های فردی می دانند اما موافقان می گويند اين امر امکان حملات تروريستی در داخل خاک آمريکا را کاهش داده است.

XS
SM
MD
LG