لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

مطبوعات بين المللی اظهارات احمدی نژاد را در مورد قذافی مورد بررسی قرار می دهند


مطبوعات بين المللی اظهارات احمدی نژاد را در مورد قذافی مورد بررسی قرار می دهند
مطبوعات بين المللی اظهارات احمدی نژاد را در مورد قذافی مورد بررسی قرار می دهند

بحران سياسی ليبی همچنان در صدر خبری رسانه های انگليسی زبان قرار دارد. روزنامه های آمريکايی و انگليسی ضمن پوشش گسترده خبرهای مربوط به ليبی، سخنان محمود احمدی نژاد را نيز نقل کرده اند که سرکوب تظاهرات مردم درخاورميانه توسط حکومت ها را محکوم کرده است.

روزنامه نيويورک تايمز با چاپ نقشه کشورهای خاورميانه که با بحران بزرگ سياسی داخلی روبرو هستند اين سخنان محمود احمدی نژاد را نقل می کند که از معمر قذافی، رهبر ليبی به خاطر تهديد شهروندان ليبيايی انتقاد کرده و گفته است حقوق بشر يک پديده جهانی است و از رهبران همه کشورها خواسته است به صدای ملت های خود گوش فرادهند. اين روزنامه نرخ بيکاری در ايران را ۱۴ مميز ۶ درصد و جمعيت زير خط فقر ايران را ۱۸ درصد عنوان کرده است.

واشنگتن تايمز نيز با اشاره به سخنان محمود احمدی نژاد که از تلويزيون دولتی ايران پخش شده و در آن از سياست سرهنگ قذافی و ساير رهبران خاورميانه که نمی گذارند مردمشان حرف خود را بزنند انتقاد شده است، می نويسد اين درحالی است که حکومت ايران به سرکوب همراه با خشونت جنبش اعتراضی داخل کشور که به تقلب درانتخابات رياست جمهوری سال ۱۳۸۸ اعتراض دارد، همچنان ادامه می دهد.

وال استريت جورنال می نويسد محمود احمدی نژاد که حکومتش با توسل به خشونت، مخالفانی را که درحمايت از مردم مصر و تونس در ماه جار ی به خيابان ها آمدند سرکوب کرد، اکنون توسل معمر قذافی را به زور در سرکوب تظاهرات در آن کشور، مضحک خوانده و گفته است مضحک و غيرقابل تصور است که حکومتی مردم خود را بکشد. وال استريت جورنال می افزايد در ماه جاری مخالفان حکومت ايران در پشتيبانی جنبش های آزاديخواهانه مردم مصر و تونس به خيابان ها آمدند اما ماموران امنيتی با مردم برخورد کردند که درجريان آن دو تن از مردم کشته و ده ها تن زخمی شدند .

روزنامه انگليسی گاردين به سخنان پرزيدنت اباما در ارتباط با رويدادهای ليبی پرداخته و می نويسد رييس جمهوری آمريکا با شکستن سکوت خود در اين باره گفته است خشونت های جاری در ليبی بايد متوقف گردد. پرزيدنت اوباما با محکوم کردن حکومت سرهنگ قذافی در سرکوب تظاهرات مردم، دولت وی را به مجازات های بين المللی تهديد کرده و گفته است هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، به منظور هماهنگ کردن اقدام ها در مجازات دولت ليبی به ژنو می رود و ضمن شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، درباره توقف هرچه زودتر خشونت ها درليبی با متحدان اروپائی گفت و گو می کند.

XS
SM
MD
LG