لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۹

آمریکا، میزبان کنفرانس بین المللی « روز جهانی آزادی مطبوعات»


سوزان رایس، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد
سوزان رایس، نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد

سوزان رایس نماینده دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد بامداد امروز – ۱۳ اردیبهشت – با توجه به روز جهانی آزادی مطبوعات در اعلامیه ای گفت ما همچنان از تلاش های شجاعانه روزنامه نگاران سپاسگزاریم و همیشه آماده هستیم تا از آزادی بیان و آزادی مطبوعات پاسداری کنیم.

حق آزادی بیان برای اعضای رسانه ها و همچنین شهروندان دیگری مانند آنان، یک حق انسانی و بنیادی برای یک جامعه دموکراتیک است.

سوزان رایس سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد سپس گفت ایالات متحده آمریکا سنت دیرینه ای در احترام گزاردن به این آزادی دارد و ما امسال خوشحالیم که برای نخستین بار میزبان کنفرانس بین المللی « روز جهانی آزادی مطبوعات» می باشیم. وی سپس گفت که در برگزاری این کنفرانس، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد ( یونسکو) نیز با آمریکا همکاری می کند.

خانم رایس گفت تمرکز این کنفرانس بین المللی در سال جاری بر گسترش مرزهای رسانه ای در قرن بیست و یکم است که همراه با زمان تغییر شکل فراوان سیاسی و فرهنگی یافته است.

با این حال، با توجه به سرعت پیوند اینترنت در سراسر جهان، ما باید همچنان هشیار و مراقب تهدیدهای تازه ای باشیم که علیه آزادی بیان وجود دارد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید آزادی مطبوعات شایسته برخورداری از احترام و حمایت جامعه بین المللی است. هر روز، روزنامه نگاران با خطر خشونت های جسمی و بازداشت های مستبدانه و حتی خطر مرگ روبرو هستند. ما در هفته های اخیر، بسیاری از این زنان و مردان شجاع را ( روزنامه نگاران را) از دست داده ایم.

خانم رایس می گوید ما امروز یاد تمام آنان را گرامی می داریم، همانطور که یاد آنانی را نیز که جان خود را هر روز برای خدمت بنیادی به حقوق بشر در معرض خطر قرار می دهند؛ گرامی می داریم.

XS
SM
MD
LG