لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۷

توقف پخش شبکه «پرس تی وی» در آمريکا و کانادا


در پی تحريم صدا و سيمای ايران از طرف آمريکا در ۱۸ بهمن ماه، فعاليت شبکه تلويزيونی «پرس تی وی» از طريق شرکت خدمات ماهواره ای «گلکسی ۱۹» در آمريکا و کانادا متوقف شده است.

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رويترز، اين شبکه تلويزيونی ۲۴ ساعته انگليسی زبان که بعنوان شبکه برون مرزی سازمان صدا و سيمای ايران فعاليت می کند، برنامه های خود را از طريق شرکت خدمات ماهواره ای «گلکسی ۱۹» در آمريکای شمالی پخش می کرد.

وزارت خزانه داری آمريکا هفته گذشته سازمان صدا و سيمای ايران و رئيس اين سازمان عزت الله ضرغامی را در ليست سياه خود قرار داد.

اين شبکه تلويزيونی عصر روز جمعه طی بيانيه ای توقف ارائه خدمات ماهواره ای گلکسی را «نقض وقيحانه آزادی بيان» عنوان کرد.

اين در حالی است که دولت ايران از طرف غرب متهم به پارازيت انداختن بر روی برنامه های برخی شبکه های ماهواره ای خارجی است.

ايالات متحده آمريکا دليل تحريم سازمان راديو و تلويزيون دولتی ايران و عزت‌الله ضرغامی را کمک به جريان سانسور دولتی عنوان کرده است. گروه‌های حقوق بشر نيز می‌گويند که راديو و تلويزيون دولتی ايران در خدمت سرکوب مخالفان قرار گرفته‌است. آنها برای اثبات گفته‌های خود به پخش اعترافات اجباری زندانيان سياسی در ايران از طريق اين رسانه اشاره می‌کنند.

پاييز سال جاری نيز شرکت فرانسوی «يوتل ست» ارائه خدمات به ۱۹ شبکه تلويزيونی ايرانی وابسته به صدا و سيما، از جمله پرس تی وی را متوقف کرد. آقای ضرغامی علاوه بر آمريکا، در فهرست سياه اروپا نيز قرار دارد.

صدا و سيمای ايران برنامه های شبکه پرس تی وی، شبکه آذربايجانی زبان سحر، شبکه های جام جم ،العالم ، شبکه خبر و چندين شبکه ديگر را از طريق شرکت «يوتل ست» برای بخش هايی از جهان پخش می کرد.

يک هفته بعد از اين اقدام، شرکت ماهواره ای اينتل سل ارائه خدمات به هشت شبکه تلويزيونی و راديويی ايران را کلا متوقف کرد.

توقف سرويس دهی شرکتهای ماهواره ای تنها به موارد ذکر شده محدود نمی شود.
اوايل دی ماه سال جاری، شرکت اسپانيايی خدمات ماهواره‌ای "هيسپا ست" هم ارائه سرويس ماهواره ای به پرس تی وی را متوقف کرد و هم شبکه اسپانيايی زبان ايران «هيسپان تی وی» را که اخيرا راه اندازی شده بود از ليست خود حذف کرد. پيشتر شرکت خدمات ماهواره ای «آسيا ست» نيز برخی کانالهای تلوزيونی وابسته به صدا و سيمای ايران، از جمه پرس تی وی را از روی ماهواره اين شرکت حذف کرده بود.

ايران می گويد که غرب با اعمال انحصار بر خبر رسانی جهانی، می کوشد تا صدای «مظلومين» به گوش جامعه بين المللی نرسد.
(منبع: رادیوفردا)
XS
SM
MD
LG