لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

مجوز کار «پرس تی وی» در بریتانیا لغو شد


مجوز کار «پرس تی وی» در بریتانیا لغو شد
مجوز کار «پرس تی وی» در بریتانیا لغو شد

«پرس تی وی» تلویزیون انگلیسی زبان دولت جمهوری اسلامی دیروز شاهد لغو پروانه کارش در بریتانیا بود. این تصمیم به دنبال شکایتی بود که مازیار بهاری خبرنگار سابق نیوزویک بعد از خروج از زندان و کشور، در لندن علیه «پرس تی وی» تسلیم آفکام (نهاد ناظر بر رسانه های بریتانیا) کرده بود. لغو مجوز کار پرس تی وی در بریتانیا به دستور آفکام صورت گرفت.

«پرس تی وی» که به عنوان ارگان انگلیسی زبان دولت جمهوری اسلامی از ۵ سال پیش فعالیت خود را در لندن آغاز کرد، با طرح شکایتی از سوی مازیار بهاری روزنامه نگاری که در جریان تظاهزات اعتراضی بعد از انتخابات مدتی به زندان افتاد، درگیر مشکلی قانونی در بریتانیا شد.

آقای بهاری در شکایت خود از «پرس تی وی»گفته بود که مصاحبه حمید عمادی خبرنگار این تلویزیون با وی در زندان، تحت فشار و شکنجه صورت گرفته بود.

آفکام بعد از بررسی شکایت مازیار بهاری به نفع او رای داد و «پرس تی وی» را به پرداخت ۱۰۰ هزار پوند جریمه محکوم ساخت. بگفته افکام این جریمه هنوز پرداخت نشده است. این نهاد نظارتی همچنین دو گزینه در برابر «پرس تی وی» قرار داده بود: یا آن که مسئولیت نظارت بر محتوای برنامه ها را به دفترش در لندن بسپارد و یا پروانه پخش به تهران منتقل شود. در بیانیه آفکام گفته شده که متقاعد نشده که «پرس تی وی» بر برنامه هایی که پخش می کند کاملا کنترل دارد.

مازیار بهاری روزنامه نگار و مستند ساز ایرانی به صدای امریکا گفت متاسفانه «پرس تی وی» مثل بقیه ارکان دیپلماتیک جمهوری اسلامی با درایت، سیاست و زیرکی کارش را انجام نمی دهد، بلکه می خواهد با قلدری و لات بازی کارش را پیش برد. بهاری وی افزاید پرس تی وی می توانست با درایت و سیاست و به طور مسالمت امیز با آفکام و با من صحبت کند و مساله را به صورتی حل و فصل کند، اما کاری که «پرس تی وی» کرد این بود که شروع به تهمت زدن به آفکام و من کرد و من را صهیونیست و جاسوس سازمان اطلاعات بریتانیا خواند .

«پرس تی وی» تصمیم آفکام را به عنوان نمونه ای روشن از سانسور محکوم کرد. به گفته «پرس تی وی» افزایش فشار بر این شبکه به ویژه پس از پوشش خبری تظاهرات اعتراضی تابستان گذشته در چند شهر انگلیس و نحوه مقابله ماموران پلیس با معترضین افزایش یافت. «پرس تی وی» خود در پی تظاهرات اعتراضی بعد از انتخابات ایران، به عنوان بلندگوی دولت اسلامی مورد اعتراض عده ای از ایرانیان مقیم انگلستان قرار گرفته بود و تظاهراتی در برابر دفتر آن در لندن برگزار شده بود. جرج گلووی نماینده پیشین اسکاتلند در پارلمان بریتانیا از حزب کارگر و لارا بوت خواهر زن تونی بلر نخست وزیر پیشین بریتانیا از شاخص ترین چهره هایی هستند که با این شبکه تلویزیونی متعلق به دولت جمهوری اسلامی همکاری کرده اند.

مازیار بهاری معتقد است که پیام تصمیم افکام برای «پرس تی وی» و در واقع دولت ایران این است که باید با جامعه جهانی به صورت مسالمت آمیز و طبق قوانین بین المللی رفتار کند. به گفته آقای بهاری جمهوری اسلامی نمی تواند با لات بازی و قلدری کارش را پیش ببرد.

پخش برنامه های «پرس تی وی» از بعدازظهر جمعه به دستور آفکام از ماهواره اسکای متوقف شد .

XS
SM
MD
LG