لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

مرور مطبوعات آمریکا؛ آیا اتحاد ایران و روسیه پایدار است؟


آيا اتحاد جديد روسيه با ايران در سوريه دوامی خواهد داشت؟
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:59 0:00

آيا اتحاد جديد روسيه با ايران در سوريه دوامی خواهد داشت؟

رسانه‌های آمريکايی روز جمعه در ادامه پوشش خبرهای جنگ سوريه، استحکام و پایداری اتحاد میان ايران و سوريه را زير ذره‌بين قرار داده و می‌پرسند آيا اين اتحاد در بلندمدت می‌تواند دوام داشته باشد؟

وبسايت روزنامه وال استريت ژورنال در مقاله‌ای با عنوان "آيا اتحاد جديد روسيه با ايران دوامی خواهد داشت؟" می‌نويسد، روسيه با ورودش به جنگ سوريه، برای نجات رژيم بشار اسد با ايران همدست شده است. نويسنده سپس می‌پرسد، اما آيا اين اتحادی پایدار خواهد بود، يا صرفاً همسو شدن موقتی منافعی است که با ادامه يافتن اين جنگ از هم خواهد پاشيد؟

نويسنده در ادامه می‌گويد نيروی هوايی روسيه مکمل نيروهای زمينی تحت فرمان ايران و اطلاعاتی است که سپاه پاسداران جمع‌آوری می‌کند، و هر دو کشور در کوتاه مدت اهداف مشابهی در جلوگيری از سقوط رژيم دمشق دارند.

پس فعلا، به‌ زعم نويسنده، جبهه متحدی که ايران و روسيه تشکيل داده‌اند، با قلمرويی که از دريای خزر تا مديترانه را دربر می‌گيرد، چالش عمده‌ای را پيش روی ايالات متحده و متحدانش گذاشته و باز شدن جامعه ايران به روی غرب را که با امضای توافق‌ جامع اتمی می‌رفت شتاب بگيرد، فعلا به عقب انداخته است.

اما نويسنده معتقد است که چون سياست دو کشور در سوريه اساسا در بلندمدت هدف‌های متفاوتی را دنبال می‌کند، سرانجامش تنش‌آلود خواهد بود، به خصوص اگر سرنوشت جنگ طبق انتظار پيش نرود و مذاکرات صلح برای تقسيم غنايم جدی شود.

وبسايت خبری کريستين ساينس مانيتور نیز در مقاله‌ای با عنوان "آيا يک حمله حزب‌الله آزمايشی برای اتحاد روسيه و ايران در سوريه خواهد بود؟" می‌نويسد در‌حالی که بيشترين عمليات نظامی در شمال سوريه متمرکز شده، حمله کوچکی نيز در جنوب توسط حزب‌الله لبنان سازماندهی می‌شود که نزديک مرز اسرائيل است.

نويسنده می‌گويد اين عمليات برای عقب راندن داعش برای حزب الله و ايران از اهميت خاصی برخوردار است، ولی می‌تواند برای روسيه چالش برانگيز باشد، زيرا روسيه و اسرائيل قرار گذاشته‌اند جلوی هرگونه سو‌ء تفاهم بين نيروهای هوايی دو کشور گرفته شود. حال اگر اسرائيل در جولان به حزب الله حمله کند، اين امر روسيه را در موقعیتی دشوار قرار خواهد داد، زيرا از یک سو متحد جنگی ايران است و از سوی دیگر در صورت چنين حمله‌ای پاسخ اسرائيل را به صورت نظامی نخواهد داد.

XS
SM
MD
LG