لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۴

خبرهای مربوط به ايران و خاورميانه در روزنامه های جهان


خبرهای مربوط به ايران و خاورميانه در روزنامه های جهان
خبرهای مربوط به ايران و خاورميانه در روزنامه های جهان

واشنگتن پست به نقل از درياسالار مک راون می نويسد در صورت بازداشت افراد مظنون به فرماندهی عمليات تروريستی در خارج از منطقه جنگی، دولت پرزيدنت اوباما برنامه مشخصی برای محاکمه آنان ندارد؛ و برای برخورد با چنين افرادی به طور موردی تصميم گيری می شود. درياسالار مک راون يکی از فرماندهان ارشد ارتش آمريکاست که در عمليات حمله به اقامتگاه اسامه بن لادن دست داشت.

هاآرتص با اشاره به ادعای مئير داگان، رييس پيشين سازمان اطلاعاتی اسراييل - موساد - که گفته است اسراييل را از يک جنگ ويرانگر با ايران بازداشته است می نويسد شايد واقعيت اين است که نهادهای دفاعی اسراييل نتوانسته اند دستور العمل های رهبران سياسی کشور را به عمل در آورند. نويسنده مقاله تصميم نخست وزير و وزير دفاع اسراييل برای نابود کردن تأسيسات هسته ای ايران را درست خوانده و می نويسد آنها در صدد بودند تا چنانچه جامعه بين المللی دست روی دست بگذارد، مستقلا عليه جمهوری اسلامی دست به کار شوند؛ چرا که جامعه بين المللی اسراييل را در برابر گزينه بمباران ايران يا رويارويی با ايران مسلح به بمب تنها گذاشت.

نيويورک تايمز پاسخ مسئول مطبوعاتی جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد را به نامه سردبير روزنامه منتشر کرده که در آن، عليرضا مير يوسفی نوشته است آژانس بين المللی انرژی اتمی بارها تاييد کرده است که شواهدی از فعاليت پنهان هسته ای ايران در دست ندارد؛ و جايی برای بی اعتمادی آژانس به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی نيست. ميريوسفی می نويسد بر اساس آخرين بند طرح همکاری جمهوری اسلامی با آژانس هم اکنون با پرونده ايران باید به صورت «عادی» برخورد شود. وی از رسانه های آمريکا خواسته است تا واقعيت ها را در مورد برنامه هسته ای ايران به طور عينی و بدون جهت گيری سياسی زير ذره بين قرار دهند.

هفته نامه تايم خبر می دهد که ايران قرار است ماه آينده يک ميمون را به فضا بفرستد؛ سازمان هوا فضای جمهوری اسلامی برای اين منظور پنج ميمون را آموزش می دهد؛ و قصد دارد يکی از آنها را به عنوان سرنشين موشک کاوشگر ۵ به فضا پرتاب کند. به نوشته تايم، برنامه های فضايی دولت تهران شتاب بيشتری به خود گرفته؛ و رييس جمهوری اسلامی سال گذشته اعلام کرده است که آن کشور تا سال ۲۰۱۷ يک فضانورد به فضا خواهد فرستاد.

XS
SM
MD
LG