لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۵

اعطای بالاترین نشان افتخار غیر نظامی امریکا


رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه ۲۰ نوامبر نشان های افتخار ریاست جمهوری آمریکا را که بالاترین افتخارغیرنظامی این کشور تلقی می شود، به ۱۶ شهروند آمریکایی اهدا کرد. این مراسم سالانه برگزار می شود. طی مراسم امسال اهدای این نشان های افتخار در کاخ سفید، به جان اف کندی، رئیس جمهوری فقید آمریکا نیز که روز ۲۲ نوامبر پنجاهمین سالگرد ترور اوست، ادای احترام شد.
سه تن از دریافت کنندگان نشان افتخار ریاست جمهوری آمریکا امسال درگذشته اند. جان اف کندی طی دوران ریاست جمهوری اش، در فوریه ۱۹۶۳ و( در ماه های پایانی عمر)، رسم اهدای این نشان ها را بنیان نهاد.

تاکنون، بیش از ۵۰۰ تن نشان افتخار ریاست جمهوری آمریکا را دریافت کرده اند. این نشان به شهروندانی اهدا می شود که دستاوردهای تلاش یا کار حرفه ای شان چشمگیر بوده یا برای صیانت از منافع ملی حائز اهمیت بوده است.
امسال دریافت کنندگان این نشان افتخار، فعالان شاخص عرصه های سیاست، ورزش، سرگرمی، روزنامه نگاری، حقوق، حقوق مدنی، اکتشافات فضایی و حقوق زنان بوده اند.

بن بردلی، سردبیر پیشین روزنامه واشنگتن پست در دوران جنگ ویتنام و ماجرای واترگیت، از دریافت کنندگان این نشان افتخار بود. بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، و اپرا وینفری، بازیگر و مجری معروف تلویزیون، از دریافت کنندگان نام آشنای دیگر این نشان بودند.
این نشان به دو سناتور فقید آمریکایی نیز اهدا شد که یکی ازآنها فعالیت هایی شاخص در خصوص نابود کردن سلاح های هسته ای اتحاد شوروی سابق داشت.
به سالی راید، نخستین زن فضانورد آمریکایی (که سال گذشته درگذشت)، دو تن از فعالان شاخص عرصه حقوق مدنی و مبارزه با تبعیض نژادی در آمریکا، و دو تن از برندگان آمریکایی جایزه نوبل نیز نشان افتخار اهدا شد.

به دنبال برگزاری این مراسم در کاخ سفید، باراک اوباما و همسرش میشل، و بیل کلینتون و همسرش هیلاری، همراه با شماری از منسوبان جان اف کندی برای ادای احترام به وی به مزارش در گورستان ملی آرلینگتون رفتند.
رئیس جمهوری آمریکا طی سخنانی که سر مزار کندی ایراد کرد، گفت:«این مزار مردی است که می توانست زندگی در رفاه مطلق را برگزیند، اما چنین نکرد، و از این روی است که ۵۰ سال بعد، میراث وی به جای و باقی است. او تداعی زندگی، تحرک، و تهور است، چنانکه در زندگی نیز تبلور تهور بود، و چنین است که همواره در اندیشه ما خواهد ماند: نه برای آن که زود رفت، بلکه برای آنکه به هستی آنان که تحت رهبری اش بودند، عینیت بخشید.»
XS
SM
MD
LG