لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

در کاخ سفید چه می گذرد؟


میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست و یکی از کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا
میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست و یکی از کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا

در حالی که هنوز ۳۹۳ روز به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، فعالیت انتخاباتی کاندیداهای جمهوری خواه بسیار داغ شده است. در همین حال تنها کاندیدای دموکرات یعنی باراک اوباما برای پیروزی در دومین دور ریاست جمهوری خود با مشکل بزرگ بیکاری روبرو شده است.

کاخ سفید در اعلام برنامه هفتگی رئیس جمهوری می گوید آقای اوباما روز ۳ شنبه در شهر پیتسورگ در ایالت پنسیلوانیا در " شورای مشاغل و توانائی ها" ی ریاست جمهوری شرکت می کند و سپس در ایالت فلوریدا در رویدادهائی که به فعالیت های انتخاباتی ارتباط دارد، حضور خواهد یافت.

آقای اوباما روز چهارشنبه نیز در جلسه دیگری در وزارت کشور، آمریکائی های با تبار اسپانیائی را ارج می نهد. راًی این گروه که بیش از اقلیت های دیگر آمریکائی در انتخابات فعال هستند، می تواند نقش عمده ای در نتایج انتخاباتی ایفا کند.

در گروه کاندیداهای جمهوری خواه از عضو مجلس نمایندگان آمریکا گرفته تا فرماندار سابق دیده می شود اما در گروه دموکرات ها تنها آقای اوباماست که به کنوانسیون حزب دموکرات خواهد رفت و بی شک از سوی آن حزب به عنوان کاندیدای حزبی ریاست جمهوری آمریکا معرفی خواهد شد.

اعلام محل و تاریخ کنوانسیون حزب دموکرات ابتدا توسط میشل اوباما بانوی اول آمریکا صورت گرفت. خانم اوباما در ای میلی به طرفداران خود تاریخ برگزاری کنوانسیون را اعلام کرده بود.

کنوانسیون انتخاباتی در آمریکا به محل و مراسم نهائی رقابت های درون حزبی دموکرات ها و جمهوری خواهان برای برگزیدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اطلاق می شود.

در این میان نقش میشل اوباما همسر رئیس جمهوری و همچنین آن رامنی همسر میت رامنی یکی از کاندیداهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا در مبارزات انتخاباتی همسرانشان بسیار مهم است.

آن رامنی همسر میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست نیز هفته پیش در مصاحبه ای با روزنامه واشنگتن پست گفت " من دیگر نگرانی ندارم . میت پیروز خواهد شد".

در آن چه به فعالیت های انتخاباتی جمهوری خواهان مرتبط است، ریک پری فرماندار فعلی ایالت تکزاس، میت رامنی فرماندار پیشین ایالت ماساچوست، ران پل عضو فعلی مجلس نمایندگان و خانم میشل باکمن عضو فعلی مجلس نمایندگان شرکت دارند. علاوه بر آنان، هرمن کین که یک آمریکائی آفریقائی تبار است در همین گروه قرار گرفته و محبوبیتش نیز روز به روز بیشتر می شود.

آخرین نظرخواهی مشترک روزنامه نیویورک تایمز و شبکه تلویزیونی سی – بی – اس حاکی از آنست که حمایت از آقای اوباما کاهش یافته است. این در حالی است که هنوز جمهوری خواهان نیز نتوانسته اند در کنار یکی از نامزدهای جمهوری خواه با یکدیگر ائتلاف کنند.

در نظر خواهی مؤسسه راسموسن در هفته گذشته آمده است که ۴۷ در صد پرسش شوندگان برای ریاست جمهوری به یک کاندیدای جهوری خواه و تنها ۴۱ در صد به باراک اوباما راًی داده اند.

XS
SM
MD
LG