لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

انتشار کتابی درباره سگ های روسای جمهور آمریکا


درطول سالیان، برخی از سگ های کاخ سفید توانستند محبوب تر و مورد توجه تر از بقیه آن ها قراربگیرند. یکی از محبوب ترین این سگ ها «فالا» نام داشت که متعلق به پرزیدنت فرانکلین دلنو روزولت بود

پرزیدنت هری ترومن یک بار گفته بود: «اگر می خواهید یک دوست واقعی در واشنگتن داشته باشید، یک سگ بگیرید!» شاید به همین دلیل است که در اغلب دوران تاریخ ایالات متحده آمریکا همیشه یک سگ هم در کنار خانواده اول در آدرس کاخ سفید، شماره ۱۶۰۰ خیابان پنسیلوانیا زندگی کرده است. با این وجود هرگز تا پیش از تاریخ انتخاب باراک اوباما به عنوان رییس جمهوری، گزینش سگ تازه ای برای زندگی با اهالی کاخ سفید این چنین با شور و هیجان همراه نبوده است.

روی روهان، یکی از دو نویسنده کتاب تازه «سگ های روسای جمهوری آمریکا» می گوید داشتن سگ در کاخ سفید چیزغیرعادی نبوده و نیست: «فکر می کنم این پرزیدنت کالوین کولیج بود که گفته است، هرمردی که به سگ ها علاقه نداشته باشد، شایسته زندگی در کاخ سفید نمی باشد.» روهان در ادامه این سخنان می گوید: «ما تحقیقات بی شماری در این زمینه به عمل آوردیم و به نظرمی رسد که تقریباً همه روسای جمهوری آمریکا از زمان جورج واشنگتن تا به حال صاحب سگ بوده اند. شاید تنها دو یا سه رییس جمهوری هستند که ما نتوانسته ایم این مسئله را درمورد آن ها کشف کنیم که آیا سگی را درکاخ سفید نگاه داشته اند یا نه؟»

تاریخ دلبستگی روسای جمهوری آمریکا به سگ ها حتی به پیش از دوران زندگی آنان درکاخ سفید بازمی گردد. برای مثال جورج واشنگتن علاوه برسگ تعداد زیادی حیوانات اهلی دیگر را در مزرعه مسکونی خود نگهداری می کرد. در دوران جنگ های انقلابی آمریکا، سگ مورد علاقه جورج واشنگتن به نام «سویت لیپز» در میدان جنگ همه جا او را همراهی می کرد.

درطول سالیان، برخی از سگ های کاخ سفید توانستند محبوب تر و مورد توجه تر از بقیه آن ها قراربگیرند. یکی از محبوب ترین این سگ ها «فالا» نام داشت که متعلق به پرزیدنت فرانکلین دلنو روزولت بود. روهان می گوید: «فالا همه جا همراه پرزیدنت روزولت بود. او حتی برروی عرشه کشتی «ساوانا»، جایی که روزولت و چرچیل پیمان آتلانتیک را امضا کردند نیزحضورداشت. چرچیل هم سگ خود روفوس را آورده بود. من فکرمی کنم این دو سگ هم مثل رییس جمهوری آمریکا و نخست وزیربریتانیا اوقات خوشی را با هم گذراندند.»

یکی ازهمین سگ ها به نام «کینگ تات» حتی توانسته است تصویر تازه ای از یک نامزد رییس جمهوری آمریکا برای رای دهندگان به وجود آورد. در سال ۱۹۲۸، هربرت هوور نامزد مقام ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه که هرگزپیش از آن برای رسیدن به این مقام فعالیت نکرده بود به نظرخشک و تلخ می رسید. روهان می گوید: «چهره این نامزد انتخاباتی هیچگونه احساساتی را بروز نمی داد و مبین هیچ بیان یا پیامی نبود. همین باعث شد که مدیران کمپین او تصمیم بگیرند که در پرتره رسمی تبلیغاتی او یک سگ پلیس بزرگ به نام کینگ تات را هم در کنار او قرار دهند. به این صورت هم هربرت هوور یک چهره مهربان و دوست داشتنی ازخود نشان داد و هم توانست به مقام ریاست جمهوری انتخاب شود.»

برخی ازاین سگ ها حتی نقش های سیاسی مهم تری را در زمان پس از انتخابات ایفا کرده اند: «برای مثال پرزیدنت وارن هاردینگ، سگی داشت به نام «لادی بوی» که هرگاه می خواست از مخالفان سیاست های خود انتقاد کند در مصاحبه های مطبوعاتی خود با روزنامه واشنگتن استار، حرف های دل خود را از زبان این سگ بیان می کرد و به این صورت این سخنان از لادی بوی بود و نه ازطرف رییس جمهوری! یا حتی پرزیدنت بیل کلینتون در زمانی که با جنجال مونیکا لوینسکی روبرو شده بود ناگهان سگ تازه ای را به کاخ سفید آورد. سگ کوچک شکلاتی رنگی به نام «بادی» تا بتواند مرکز توجه عموم را به جای مسئله لوینسکی به این سگ تازه جلب کند.»

یکی دیگر ازداستان های کتاب آقای روهان به «فیدو» سگ آبراهام لینکلن باز می گردد که اتفاقا هرگز درکاخ سفید زندگی نکرد: «لینکلن تصمیم گرفت که درصورت انتخاب شدن به عنوان رییس جمهوری ایالات متحده سگ خود فیدو را به کاخ سفید نبرد. لینکلن این سگ را به یکی از همسایگان خود داد تا از او مراقبت کنند. خانواده لینکلن مبل مورد علاقه فیدو که او عادت داشت روی آن بخوابد را نیز به این همسایه دادند تا سگ آن ها احساس غریبی نکند. اما متاسفانه پس از ترور پرزیدنت لینکلن، فیدو هم از خانه همسایه گریخت و به خیابان ها پناه برد و یک بار هنگامی که پنجه خاک و گلی شده خود را روی بدن یک ولگرد خیابانی که درگوشه ای خوابیده بود گذاشته بود، مرد عصبانی از این حرکت سگ بیچاره را با چاقوی خود به قتل رساند. همسایه ای که وظیفه نگهداری از فیدو را برعهده داشت برای بیوه پرزیدنت لینکلن در نامه ای نوشت: متاسفانه فیدو هم مثل صاحب خود به قتل رسید.»

هرچند حیوان خانگی مورد علاقه بیشتر رییس جمهوران آمریکایی سگ ها بوده اند اما بنا بر گفته کلرمکلین، بنیانگزار موزه حیوانات اهلی روسای جمهوری :«در زمان های قدیم و روزهای آغاز جمهوریت، اسب ها ازمحبوبیت زیادی برخوردار بودند. پرنده ها هم همینطور. این بعدها بود که سگ ها به محبوبیت روزافزون کنونی رسیدند. چرا که سگ حیوانی است که انسان ها را دوست دارد و در خانه و در کنار آنان به راحتی زندگی می کند. بیش از هر چیز دیگرسگ ها حیواناتی هستند که از توجه و علاقه خاص مردم آمریکا برخوردارند.»

دیدارکنندگان از این موزه غیرمتعارف می توانند ضمن تماشای عکس هایی از حیوانات اهلی که درکاخ سفید نگهداری شده است، مطالب جالبی را درباره آن ها مطالعه کنند. مکلین می گوید: «جان آدامز صاحب یک تمساح بود. پرزیدنت ون بیورن دو بچه پلنگ داشت که آن ها را در یک قفس مخصوص درمحوطه چمن کاری شده کاخ سفید نگاه می داشت و همسر او علاقه خاصی به آن ها داشت. پس از آن که این بچه پلنگ ها بزرگ تر شدند علیرغم تلاش های رییس جمهوری برای نگاه داشتن این حیوانات که به او هدیه شده بودند، به دستور کنگره آمریکا آن ها را که به مردم آمریکا تعلق داشتند به باغ وحش ملی واشنگتن سپردند. پرزیدنت کلوین کولیج هم صاحب دو راکون بود و پرزیدنت تافت یک گاو داشت که درمحوطه چمن کاری شده کاخ سفید چرا می کرد. هر روز صبح یک نفر از آشپزخانه کاخ سفید برای دوشیدن این گاو به آنجا می آمد و شیر تازه این گاو را برای رییس جمهوری می دوشید. پس از مدتی رییس جمهوری به قدری چاق شد که پزشک مخصوص خوردن شیر تازه گاو را برای او ممنوع ساخت و گاو را هم به مزرعه ای درنزدیکی واشنگتن فرستادند.

هیچ سگی به اندازه «بو اوباما» سگ خانواده اوباما تا کنون از این همه توجه برخوردار نبوده است. حتی پیش از آمدن به کاخ سفید نیز این سگ به معروفیت رسیده بود چرا که هدیه ای بود ازطرف سناتور ادوارد کندی فقید – یکی از دوستداران پر و پا قرص سگ ها – به رییس جمهوری منتخب مردم آمریکا. روهان می گوید: «اوباما درسخنرانی قبولی ریاست جمهوری خود به دخترانش قول داده بود که حتما یک سگ برای آن ها به کاخ سفید بیاورد. این حرف تمام مردمان سگ دوست آمریکا را به هیجان آورد. بسیاری ازآن ها سیلی از پیشنهادات خود را مبنی بر نوع نژاد این سگ به سوی دفتر پرزیدنت اوباما سرازیر کردند. بسیاری از پرورش دهندگان سگ هم اطلاعاتی در مورد انواع سگ های مناسب برای رییس جمهوری را برای او ارسال کردند چرا که «مالیا» دختر بزرگ اوباما به برخی از سگ ها آلرژی نشان داده بود. بنا براین با در نظر گرفتن این مسئله خانواده اوباما بالاخره تصمیم گرفتند که سگی از نژاد موسوم به «پرتغالی» را برای خود انتخاب کنند.»

بنا برگفته روهان، سگ ها از اهمیت خاصی در کاخ سفید برخوردارند و امروزه جزو تفکیک ناپذیر و مهمی در تصویر کلی که از ساکنان کاخ سفید به دست داده می شود به شمار می روند. سگ های کاخ سفید در حقیقت در حد خود از نوعی تشخص و افتخار نیز برخوردارند.

XS
SM
MD
LG