لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۸

استقبال رئیس‌جمهوری آمریکا از آتش‌بس غزه


جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده
جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده

رئیس‌جمهوری ایالات متحده شامگاه یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای از برقراری آتش‌بس میان اسرائیل و شبه‌نظامیان مستقر در غزه استقبال کرد.

جو بایدن در این بیانیه با اشاره به همکاری ایالات متحده با مقاماتی از اسرائیل، تشکیلات خودگردان فلسطینی، مصر، قطر، و اردن، از تلاش‌های انجام شده برای پایان دادن به این خصومت‌ها تشکر کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین با تاکید بر حمایت «دیرینه و تزلزل‌ناپذیر» خود از «حق اسرائیل برای دفاع از خود»، به «حملات موشکی بی‌رویه گروه تروریستی جهاد اسلامی فلسطینی» اشاره کرد و گفت که ایالات متحده به پشتیبانی خود از سامانه پدافند موشکی گنبد آهنین اسرائیل «که صدها موشک را رهگیری کرد و جان افراد بی‌شماری را نجات داد، افتخار می‌کند.»

آقای بایدن تلفات غیرنظامیان را «چه بر اثر حملات اسرائیل به مواضع جهاد اسلامی باشد و چه بر اثر ده‌ها موشک جهاد اسلامی که بنا بر گزارش‌ها درون غزه اصابت کرده است» «غم‌انگیز» خواند. او انجام تحقیقات کامل در مورد این تلفات، اجرای کامل آتش‌بس، و اطمینان یافتن از ارائه «سوخت و اقلام بشردوستانه به غزه با کاهش درگیری‌ها» را خواستار شد.

جو بایدن همچنین با تاکید بر این که هم اسرائیلی‌ها و هم فلسطینی‌ها شایسته برخورداری از «زندگی ایمن و امن» و «معیارهای برابر آزادی، رفاه، و دموکراسی» هستند، بر تعامل دولت ایالات متحده با رهبران دو طرف برای «بهبود کیفیت زندگی» مردم‌شان تاکید کرد.

اسرائیل و جهاد اسلامی فلسطینی شامگاه یکشنبه پس از سه روز درگیری اعلام آتش‌بس کردند.

مقامات غزه می‌گویند که از آغاز درگیری‌ها در روز جمعه تا برقراری آتش‌بس در روز یکشنبه ۴۴ فلسطینی، که نیمی از آنها غیرنظامی بودند، در این منطقه کشته شدند. راکت‌‌‌های جهاد اسلامی که به سوی اسرائیل شلیک شده بود نیز ساکنان شهرهایی مانند تل‌آویو و اشکلون را وادار کرد که به پناهگاه‌ها بروند. هرچند اسرائیل به دلیل در اختیار داشتن سامانه گنبد آهنین تلفاتی نداشت.

XS
SM
MD
LG