لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۴

هدف اختراعی در هند کاهش دادن ميزان مرگ و مير نوزادان زودرس است


هدف اختراعی در هند کاهش دادن ميزان مرگ و مير نوزادان زودرس است
هدف اختراعی در هند کاهش دادن ميزان مرگ و مير نوزادان زودرس است

هر سال هزاران نوزادی که بطور زودرس در کشورهای در حال توسعه متولد می شوند به دلايل گوناگون از جمله کمبود امکانات پزشکی جانشان را از دست ميدهند.

کمبود برق و دستگاه های آنکوباتور يا گرم کننده نوزادان گاهی موجب می شود اين نوزادان به علت پيين بودن دمای بدن جان خود را از دست بدهند.

اما اکنون يک سازمان غيرانتفاعی در هند با ابداع نوعی کيسه خواب گرم کننده و ارزان تلاش دارد شمار اين گونه مرگ و مير را در ميان نوزادان کاهش بدهد.

اين فکر بکر به رغم سادگی اش از نظر عملی بسيار کارايی دارد. اين وسيله بسيار شبيه يک کيسه خواب ساده است اما کارمندان بخش زايمان در بيمارستان گاهواره بنگلور در هند از آن به گونه ای موثر برای گرم کردن نوزادان استفاده می کنند.

هزينه توليد هر يک از اين کيسه های گرم کننده ۵۰ دلار است.

دکتر ناوين بناکاپا پروفسور علوم نوزاد شناسی در هند ميگويد: «زمانی که طفل در رحم مادر است بدن مادر مانند يک دستگاه گرم کننده طبيعی عمل می کند. اما سلامت نوزاد در صورت بروز سرمازدگی دچار مشکلات دراز مدت خواهد شد.»

قيمت هر يک از دستگاه های آنکوباتور در بخش ويژه بيمارستان حدود ۲۳ هزار دلار است. اما همه کودکان در هند امکان استفاده از آنرا ندارند. در هر ساعت ۱۱۴ نوزاد در هند می ميرند.

اما نوزادانی که بطور زودرس بدنيا می آيند در معرض خطر بيشتری قرار دارند. بخش اعظم انرژی نوزادانی هم که زنده می مانند صرف گرم کردن بدن آنها ميشود و اين موضوع روند تکامل آنها را کند و يا با مشکل مواجه می سازد. بنابر اين خطر ابتلا به ناراحتی های قلبی بيماری قند و پائين بودن ضريب هوشی در اين نوزادان افزايش ميابد.

راجان پاتل از سازمان غير انتفاعی «ايمبريس گلوبال» ميگويد: «بروز نوسانات در جريان برق در هند بسيار عادی است. گاهی آنکوباتور ها دچار وقفه ميشوند و ممکن است اتصالات برقی آنها بدن نوزاد را بسوزاند.»

سازمان «ايمبريس گلوبال» اميدوار است توليد اين کيسه های خواب بتواند گامی مثبت در جهت کاهش شمار مرگ و مير در ميان کودکان کشورهای محروم باشد.

XS
SM
MD
LG