لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۵۸

آیا دختر بچه ای چاق و فربه از محله هارلم، برنده جایزه بهترین بازیگرنقش اول جوایز اسکارخواهد شد؟


آیا دختر بچه ای چاق و فربه از محله هارلم، برنده جایزه بهترین بازیگرنقش اول جوایز اسکارخواهد شد؟

این روزها در جوامع مختلف هالیوود، همه جا صحبت از«گبی سیدیبه» دختربچه چاق و گوشتالودی است که در فیلم تازه «لی دانیلز» به نام «پرشس» Precious در نقش قهرمان اول فیلم، دختر نوجوانی به نام «کلارنس پرشس جونز» بازی کرده است.

این فیلم با بودجه کم واز روی کتابی به نام «پوش» Push نوشته رمان نویس آمریکایی آفریقایی تبار«سفایر» Saphire ساخته شده است، داستان زندگی دختر ۱۶ ساله سنگین وزنی است که درهارلم، محله ای که به طورسنتی یک محله سیاهپوست نشین نیویورک محسوب می شود و زمانی یکی از خطرناک ترین و فقیرنشین ترین محلات این شهر به شمارمی رفت زندگی می کند را بررسی کرده است.

در فیلم «پرشس»، کلارنس پرشس جونز، که در طول زندگی کوتاه خود توسط اعضای خانواده خود مورد ضرب و شتم ، تهاجم و حتی تجاوز جنسی قرار گرفته و در نتیجه دچار رنج های روحی و جسمی فراوانی است، علیرغم همه این زجرها و دردها، زندگی خود را عوض می کند و مسیر تازه ای را درپیش می گیرد.

این نخستین بار است که «گبی سیدیبه» در یک فیلم بازی می کند اما از هم اکنون در محافل هنری همه جا صحبت از امکان نامزدی او برای دریافت جایزه اسکار است. چرا که او نه تنها بازی درخشانی را در این فیلم ارائه داده است بلکه به شدت احساس دلسوزی تماشاگران فیلم را از تماشای وقایعی که دراین فیلم بر او می گذرد برانگیخته و آنان را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

اما کسی که انتظارمی رود صد در صد به نامزدی جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن برسد، «مونیک» در نقش مادر «پرشس»، زنی که در فیلم نقش مادری بی وجدان که از احساسات مادری بوئی نبرده است را با مهارتی کم نظیر به تصویر کشیده است.

مورایا کری، ابرستاره موسیقی ریتم و بلوز هم در نقش «میس وایس» یک مددکار اجتماعی در فیلم با چهره ای بدون آرایش و بی زرق و برق تقریبا غیرقابل شناسایی است!

فیلم «پرشس» هیچ مسئله ای را پوشیده و یا ناگفته نگذاشته است و به همین جهت هم از آغاز اولین نمایش، این فیلم و موضوع آن مورد انتقاد شدید جوامع سیاهپوست آمریکا یا (آفریقایی تبارهای آمریکایی) قرار گرفته است که معتقدند این فیلم چهره ای منفی از آن ها را به نمایش گذاشته است.

اما لی دانیلز کارگردان فیلم در یک گفتگو با خبرنگار صدای آمریکا می گوید:«بین ما مردمی با رنگ های مختلف وجود دارند. بین ما هم ورزشکار طراز اول هست و هم فروشنده مواد مخدر! بین ما هم دکتر هست و هم قاتل. ما هم بخشی از جمعیت کل جهانی و افراد بشر را تشکیل می دهیم. ما هم مثل بقیه انسان ها هستیم و فیلم من هم زندگی عده ای از این انسان ها را مورد بررسی قرارداده است.»

«پرشس» نوجوان علیرغم وجود تمام عواملی که یک زندگی ساده و سالم را از او گرفته است درس می خواند. خواندن و نوشتن می آموزد، در مقابل خانواده خود ایستادگی کرده و بالاخره روی پای خود می ایستد و از شرایط خاصی که درآن قرارگرفته است نجات می یابد.

گبی سیدیبه بازیگر نقش «پرشس» می گوید: «اگرشما از سینما با یک حالت دلسوزی برای پرشس بیرون بیایید حتما مفهوم اصلی فیلم را دریافت نکرده اید یا داستان آن را کاملا نفهمیده اید. من دوست دارم که مردم با تماشای این فیلم احساس کنند که آن ها هم می توانند ازشرایط ناهمگونی که سرنوشت برایشان رقم زده با موفقیت جان بدر ببرند.»

فیلم «پرشس» با وجود غم انگیزبودن بسیار برانگیزنده است و در واقع نشان می دهد که انسان چگونه در بدترین شرایط زندگی هنوز هم می تواند جهنده و مرتجع باقی بماند.

XS
SM
MD
LG