لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۱

ترس از ازدواج، نشانه هشدار دهنده طلاق


یک بررسی جدید نشان می دهد که ترس و تردید در مورد ازدواج، علامت مشکلات پیش رو در زندگی زناشویی و طلاق در آینده است

پژوهشگران دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لس آنجلس (یو سی ال ای) با انجام یک پژوهش چهارساله روی 464 زوج جدید دریافتند زن و شوهرهایی که پیش از ازدواج گرفتار تردید بودند، در دوران زناشویی از زندگی مشترکشان کمتر ر ضایت داشتند؛ و میزان طلاق در میان زنانی که به رغم تردید تن به ازدواج داده بودند، دو و نیم برابر بیش از دیگران بود.

جاستین لاونر، پژوهشگر ارشد و نویسنده گزارش تحقیقی می گوید: «پرسش مطرح شده این بود: آیا هیچوقت نسبت به ازدواج کردن نامطمئن یا مردد بوده اید؟ و جواب، تنها آری یا نه بود. ساده بودن پرسش خیلی مهم بود، چون این یک پرسش اساسی است. اما متأسفانه با طرح این پرسش نمی توانیم بفهمیم که ترس و تردید در مورد ازدواج با یک فرد خاص وجود داشته یا کلاً در مورد نفس ازدواج. تردید در مورد داشتن رابطه یا ازدواج با یک فرد خاص بدتر از تردید در مورد ازدواج کردن یا نکردن است.»

در میان زوج هایی که تازه ازدواج کرده بودند، 47% از شوهرها و 38% از زن ها گفتند تردید داشته اند. این پژوهش، که روی وبسایت نشریه روانشناسی خانواده منتشر شده، دریافت که تردید پیش از ازدواج، در میان مردان تقریباً 10% بیش از زنان بود؛ اما آگاهی زنان از مشکلات، بهتر می توانست بروز طلاق در آینده را پیش بینی کند.

در میان زنان، 19% که از تردیدهای پیش از ازدواج خبر داده بودند، و 8% که گفته بودند تردید نداشته اند طی چهار سال بعد، طلاق گرفتند. اما در میان شوهران، 14% از آنهایی که تردید داشتند، و 9% از آنهایی که تردید نداشتند، ظرف چهار سال از زنانشان جدا شدند.

سوزان وینترز، وکیل خانواده در ایالت نیوجرسی می گوید زن و شوهرها در تشریح مشکلات زناشویی غالباً اشاره ای می کنند که مفهوم ضمنی اش این است: «پیش از ازدواج یک چیزهایی می دیدم؛ ولی چشمم رو به روی اونها می بستم.» و لوبوف استارک، که هفده سال است در نیویورک به وکالت دعواهای خانوادگی مشغول است، می گوید این تردیدها در مورد همه آگاهانه نیست: «بسیاری از افراد احساس می کنند که خیلی عصبی اند – این احساسی ناآگاهانه است از این که یک جای کار خراب است. اما چون سرشان گرم تدارک نامزدی و ازدواج است، آن را فراموش می کنند. همه دلشان می خواهد که باورکنند ازدواج موفقی خواهند داشت.

پژوهش همچنین نشان داد که در 36% زوج ها، نه زن و نه شوهر هیچ ترس و تردیدی نسبت به ازدواج نداشته اند.

جاستین لاونر هشدار می دهد که تردید نداشتن به معنی دوام زندگی زناشویی نیست: ازدواج شش درصد از زن و شوهرهایی که بدون ترس و تردید ازدواج کردند هم دست آخر به طلاق ختم شد.
XS
SM
MD
LG