لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۸

با آيفون می شود از راه دور دعا در شکاف های ديوار ندبه قرار داد


با آيفون می شود از راه دور دعا در شکاف های ديوار ندبه قرار داد
با آيفون می شود از راه دور دعا در شکاف های ديوار ندبه قرار داد

دارندگان آيفون از سراسر جهان می توانند دعای خود را در شکاف های ديوار ندبه، مقدس ترين مکان مذهبی يهوديان، قرار دهند.

بنياد ميراث ديوار ندبه در اسراييل، که مسؤل اداره مقدس ترين مکان مذهبی يهوديان است، برنامه ای راه اندازی کرده است که به دارندگان آيفون امکان می دهد دعای خود را در طول شبانه روز از طريق ايميل به سايت اين بنياد ارسال کنند. دعای آن ها در شکاف های ديوار ندبه که ديواره غربی مسجد الاقصی است، قرار داده خواهد شد. ميری سَک، سخنگوی اين بنياد می گويد: «اکنون، با اين برنامه جديد شما می توانيد، به راحتی از خانه يا در مسير کار و حتی هنگام سفر، دعای خود را ايميل کنيد. دعای شما بلافاصله چاپ می شود و در جداره های ديوار ندبه قرار داده خواهد شد.»

اين برنامه همچنين دارای يک قطب نما است، که به کاربر آيفون امکان می دهد از هر کجای جهان در جهت اورشليم، عبادت کند.

اما برخی معتقدند اين روش الکترونيکی جديد نمی تواند جايگزينی برای عبادت و دعا گذاری در محلِ ديوار مقدس باشد.

شمول رابينوويتس، خاخام اين مکان مقدس، گفت: «بايد يادمان باشد که اين روش، يعنی ارسال دعا، مثل دعايی نيست که شخص، خودش در اين جا حاضر می شود و دعا را در سنگ های ديوار قرار می دهد. روش جديد، راهی برای ارتباط است، اما آن قدرت حضور در اين مکان را ندارد.»

البته برخی نيز بر اين باورند که اين روش امکان مناسبی برای عبادت و دعا در اختيارشان قرار می دهد. يکی از گردشگران آمريکايی می گويد: «فکر می کنم اين روش خيلی زيبايی است. به شما امکان می دهد در هر کجا که هستيد با ديوار ندبه ارتباط بر قرار کنيد.»

XS
SM
MD
LG