لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۵

قطع برق میلیون‌ها نفر در کالیفرنیا ساکنان آن ایالت را شگفت‌زده کرد


عکس تزئینی است.
عکس تزئینی است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - شرکت «گاز و برق پاسفیک»، که یکی از شرکت‌های برق در ایالت کالیفرنیا است، روز چهارشنبه برق میلیون ها کالیفرنیایی را قطع کرد.

دلیل این اقدام نگرانی از این بابت بود که وزش بادهای شدید و تخریب خطوط انتقال نیرو، موجب بروز آتش سوزی های غیرقابل کنترل شود.

بسیاری از مشترکان در شمال کالیفرنیا در حساب های کاربری خود در توئیتر به این اتفاق واکنشی توام با خشم نشان دادند. شمار زیادی از آنها نیز نسبت به این موضوع که تارنمای این شرکت از کار افتاده بود و به این ترتیب دسترسی مردم به تازه‌ترین اطلاعات مربوط به قطع برق عملا غیرممکن شده بود، معترض بودند.

بسیاری از ساکنان شرق آمریکا با پدیده قطع برق به دلیل توفان های دریایی آشنا هستند؛ اما این امر در ساحل غربی آمریکا در کالیفرنیا پدیده ای تازه است.

حدود ۵۰۰ هزار خانه و مکان تجاری در شمال کالیفرنیا بامداد چهارشنبه بدون برق بودند. قطع برق تا نیمه روز چهارشنبه به «بِی اِریا» شامل سن خوزه و سانتا کروز گسترش پیدا کرد.

احتمال قطع برق ۱۷۰ هزار مشترک در بامداد پنج شنبه در سانتا آنا مطرح شده است. این قطعی برق ۵۰ هزار مشترک در شمال شهرستان‌ لس آنجلس و بیش از ۲۰ هزار مشترک در شهرستان ونچورا را در برمی گیرد.

«شرکت گاز و برق سن دیه گو» هم می گوید ممکن است برق نزدیک به ۳۰ هزار مشترک را قطع کند.

حدود یک سال پیش تخریب خطوط برق منجر به آتش سوزی های در شمال کالیفرنیا شد که مرگ ۸۶ نفر و آتش گرفتن حدود ۲ هزار هکتار زمین را در پی داشت.

شرکت «گاز و برق پاسفیک» پس از آن که در چند مورد آتش سوزی مقصر معرفی شد، اوائل سال جاری میلادی اعلام ورشکستگی کرد. این شرکت در ماه سپتامبر با پرداخت ۱۱ میلیارد دلار به یک مصالحه دست یافت. اما هنوز ادعاهای چند شاکی دیگر در دادگاه های ایالتی و فدرال در جریان است.

این شرکت و دیگر شرکت های برق برای پرهیز از شکایت های بیشتر تصمیم گرفته اند در زمان وزش بادهای شدیدی که ممکن است شش روز به طول بیانجامد، برق را موقتا قطع کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG