لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

بحران مدیریت در ایران؛ با اجاره شناسنامه نوزادان شیرخشک قاچاق می‌شود


مشکل کمبود شیر خشک در ایران
مشکل کمبود شیر خشک در ایران

بحران شیرخشک در ایران نه تنها برطرف نشده است بلکه با سوء مدیریت به آن دامن زده شده است و در تازه‌ترین مورد «باشگاه خبرنگاران جوان» وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی از اجاره کارت ملی نوزادان برای قاچاق شیرخشک در سیستان و بلوچستان خبر داد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این خبر گفته است که «برای جلوگیری از قاچاق شیر خشک قرار شد افراد فقط با کارت ملی نوزاد، شیرخشک دریافت کنند، اما عده‌ای با جمع‌آوری کارت‌های ملی نوزادانی که نیاز به شیر خشک ندارند، اقدام به سودجویی می‌کنند.»

کارشناسان و تولیدکنندگان شیر خشک بر این باورند که بحران تامین شیرخشک در کشور ناشی از سوء مدیریت در این حوزه است چرا که مدیران بانک مرکزی و سازمان غذا و دارو با آگاهی از تبعات تعلل در تامین شیرخشک؛ ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه را در زمان مناسب تخصیص نداده و باعث کاهش ظرفیت تولید در کشور شدند.

گواه ادعای این گروه نیز اظهارات هانی تحویل‌زاده رئیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک است که به وب‌سایت «نور نیوز» گفته است: «امسال به دلیل اینکه ارز به تولیدکنندگان شیر خشک اختصاص پیدا نکرد با مشکل مواجه شدیم و سازمان غذا و دارو به مقدار مناسب از ارز در تامین مواد اولیه کارخانه‌های شیرخشک استفاده نکرده است.»

سوء مدیریت در نهایت به بحران عظیم تامین شیرخشک در کشور منجر شده و روزنامه «پیام ما» روز سه شنبه نهم آبان، گزارش داد که بیش از یک ماه است که کمبود شیرخشک در بازار، پدر و مادرهای نوزادان را برای تهیه قوت غالب فرزندان‌شان بین داروخانه‌های شهرهای کوچک و بزرگ ایران سرگردان کرده است.

گزارش‌های منتشر شده و ویدئوهای به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که به جز تهرانٖ، شهرهایی همچون قم، مشهد، خوزستان، کرمانشاه، یزد و چندین شهر دیگر نیز درگیر مشکلات تامین شیر خشک هستند.

بحران شیرخشک در ماه‌های اخیر همواره خبرساز بوده و در همین رابطه در پی گزارش‌ها از کمیاب شدن شیرخشک در ایران، سازمان غذا و دارو زیرمجموعه وزارت بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد که فروش شیرخشک در داروخانه‌های ایران از پنج‌شنبه ۲۰ مهر تنها با ارائه کد ملی نوزاد ممکن است. روز بعد این موضوع را تکذیب کرد اما گزارش‌های هفته‌های گذشته همچنان از ادامه این بحران حکایت دارد. اتفاقی که حالا مقامات و مسئولان حوزه بهداشت و درمان آن را راه جدیدی برای قاچاق شیرخشک اعلام کرده‌اند.

نکته قابل تامل در این مورد رواج این نوع قاچاق و اجاره شناسنامه نوزادان در استان سیستان و بلوچستان است که ارتباط مستقیمی با فقر شدید در این استان دارد.

شرایط پیش آمده در این بخش در حالی است که به دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مسئولان حکومتی با تصویب قوانین مختلف و اعمال سیاست‌های تشویقی تلاش دارند تا جامعه را به «فرزندآوری» مجاب کنند.

XS
SM
MD
LG