لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۹

تنزل ۱۷ درصدی نرخ فقر در آمريکای لاتين در ۲۰ سال اخير


تنزل ۱۷ درصدی نرخ فقر در آمريکای لاتين در ۲۰ سال اخير
تنزل ۱۷ درصدی نرخ فقر در آمريکای لاتين در ۲۰ سال اخير

بر اساس آخرين گزارش کميسيون اقتصادی سازمان ملل متحد برای آمريکای لاتين و کارائيب، نرخ فقر در آمريکای لاتين به پايين ترين سطح در ۲۰ سال گذشته رسيده است. اين گزارش تحت عنوان چشم انداز اجتماعی در آمريکای لاتين ۲۰۱۱، در سانتياگو، پايتخت شيلی، ارائه شد.

گزارش سازمان ملل متحد می گويد، نرخ فقر در آمريکای لاتين بين سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۰، ۱۷ درصد کاهش يافته است. مقام های کشورهای اين منطقه انتظار دارند سه ميليون نفر تا پايان سال جاری از خط فقر خارج شوند، که در آن صورت شمار فقرای آمريکای لاتين و حوزه کارائيب از ۱۷۷ ميليون نفر به ۱۷۴ ميليون در اين منطقه کاهش خواهد يافت.

آليشيا بارسِنا، دبير اجرايی اين کميسيون، می گويد: آمار، وضعيت بهتری را نشان می دهد، اما اين منطقه هنوز با مشکلات بسياری مواجه است. کاهش فقر و نابرابری خبر خوبی است. با اين حال، حقيقت اين است که ساختار توليد، اين پويايی مثبت را محدود می کند. اين امر مانع بزرگی در منطقه ماست که واقعاً موجب نابرابری می شود.

بر اساس اين گزارش که شرايط اجتماعی در ۱۷ کشور اين منطقه را بررسی کرده است، فقر به علت افزايش درآمد نيروی کار، کاهش يافته است.

بيشترين کاهش نرخ فقر در دوره ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ در کشورهای پرو، اکوادور، آرژانتين، اوروگوئه و کلمبيا ديده شده است؛ هندوراس و مکزيک تنها کشورهايی بودند که نرخ فقر در آن ها افزايش داشته است.

اين گزارش همچنين نشان می دهد، دولت های آمريکای لاتين در دهه های گذشته، سرمايه گذاری اجتماعی را افزايش داده اند، و به رغم بحران فزاينده اقتصادی در جهان، هزينه های خود را ثابت نگاه داشته اند. اين راهکار به آن ها اجازه داد از افزايش نرخ بيکاری و آسيب پذيری اجتماعی، جلوگيری کنند.

XS
SM
MD
LG